Domácí

Ptačí chřipka se šíří! Veterináři našli ohnisko ve středních Čechách

Ptačí chřipka se šíří! Veterináři našli ohnisko ve středních Čechách
Zdroj: TV Nova

V České republice bylo potvrzeno druhé letošní ohnisko ptačí chřipky. Vyšetření nákazu potvrdilo v malochovu drůbeže v obci Podolí u Jankova na Benešovsku ve Středočeském kraji.

Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu (SVÚ) Praha v úterý potvrdilo nákazu ptačí chřipky na Benešovsku. Nákazu do chovu s velkou pravděpodobností zavlekly divoké kachny z blízkého rybníka.

V chovu v Podolí u Jankova, kde se chovalo 45 slepic a 6 kachen došlo k úhynu 25 slepic, což chovatel neprodleně nahlásil krajské veterinární správě.

"Státní veterinární správa přijala okamžitě opatření k zamezení dalšího šíření ptačí chřipky, zbývající drůbež v chovu bude ve středu utracena,“ uvedl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

Související obsah

Kolem ohniska bude vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů. V těchto pásmech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření. V rámci mimořádných veterinárních opatření bude omezen pohyb drůbeže do a z pásem a budou provedeny soupisy chovů drůbeže.

"Do současné chvíle byla letošní vlna ptačí chřipky potvrzena ve dvou malochovech v jižních a středních Čechách a u volně žijících ptáků ve třech lokalitách Jihočeského kraje. Dá se tak usuzovat, že je v současnosti nákaza na vzestupu. Prosím proto chovatele, aby dodržovali pravidla biologické bezpečnosti a především zamezili kontaktu drůbeže a volně žijících ptáků,“ sdělil ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). 

Na Táborsku nechali veterináři vybít malochov na Táborsku. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz