Domácí

Ptačí chřipka se po Česku dál šíří! Už je v dalším kraji

V České republice bylo potvrzeno třetí letošní ohnisko ptačí chřipky v chovu drůbeže. Nové ohnisko se nachází v malochovu drůbeže v obci Ronov nad Doubravou na Chrudimsku v Pardubickém kraji.

V Pardubickém kraji jako v případě předchozích dvou ohnisek v jižních a středních Čechách se slepice v chovu zřejmě nakazily od volně žijících vodních ptáků, uvedla Státní veterinární správa.

Chovatel nahlásil úhyn jednoho kohouta a dvou slepic prostřednictvím soukromého veterinárního lékaře Státní veterinární správě. Další kusy v chovu vykazovaly klinické příznaky typické pro nákazu ptačí chřipkou.

"Veterinární inspektoři proto neprodleně zahájili v chovu šetření, přijali předběžná opatření a odeslali uhynulé kusy k vyšetření do Státního veterinárního ústavu Praha. Úhyny v chovu dále pokračovaly, do středečního rána uhynulo celkem 15 kusů drůbeže," uvedl zástupce tiskového mluvčí veterinární správy Petr Majer.

Související obsah

V malochovu se původně nacházelo 46 kusů hrabavé drůbeže a osm kusů vodní drůbeže. Zbývající drůbež v chovu bude nyní usmrcena. Drůbež v chovu byla v kontaktu s divokými kachnami žijícími na nedaleké řece.


"Tak jako v předchozích případech i okolo nového ohniska bude vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů. V těchto pásmech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření," dodal mluvčí.

Chřipka se nejprve objevila v Polsku. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz