Domácí

Ptačí chřipka se po Česku dál šíří! Už je v dalším kraji

V České republice bylo potvrzeno třetí letošní ohnisko ptačí chřipky v chovu drůbeže. Nové ohnisko se nachází v malochovu drůbeže v obci Ronov nad Doubravou na Chrudimsku v Pardubickém kraji.

V Pardubickém kraji jako v případě předchozích dvou ohnisek v jižních a středních Čechách se slepice v chovu zřejmě nakazily od volně žijících vodních ptáků, uvedla Státní veterinární správa.

Chovatel nahlásil úhyn jednoho kohouta a dvou slepic prostřednictvím soukromého veterinárního lékaře Státní veterinární správě. Další kusy v chovu vykazovaly klinické příznaky typické pro nákazu ptačí chřipkou.

"Veterinární inspektoři proto neprodleně zahájili v chovu šetření, přijali předběžná opatření a odeslali uhynulé kusy k vyšetření do Státního veterinárního ústavu Praha. Úhyny v chovu dále pokračovaly, do středečního rána uhynulo celkem 15 kusů drůbeže," uvedl zástupce tiskového mluvčí veterinární správy Petr Majer.

Související obsah

V malochovu se původně nacházelo 46 kusů hrabavé drůbeže a osm kusů vodní drůbeže. Zbývající drůbež v chovu bude nyní usmrcena. Drůbež v chovu byla v kontaktu s divokými kachnami žijícími na nedaleké řece.


"Tak jako v předchozích případech i okolo nového ohniska bude vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů. V těchto pásmech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření," dodal mluvčí.

Chřipka se nejprve objevila v Polsku. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz