Zajímavosti

UNIKÁT: V Čechách se spářila koza s beranem! Mládě dostalo krásné jméno

Asi už jste slyšeli o mule nebo mezkovi, tedy křížencích osla a koně. V Čechách však máme kuriozitu ze světa zvířat. Chovatelce z Tábora se teď narodil potomek berana a kozy. A podle odborníků jde o unikát.

Matka koza, otec beran. Stačila chvilka a mezi zvířaty přeskočila jiskra. Výsledkem je kozoovce, které říkají Barunka. "Koza porodila na Barborku v prosinci,“ popsala chovatelka Marie Štefanová.


"Je to takové půl na půl. Koza má uši dolů. Má i charakteristické růžky, ale ten čumáček, ten zas úplně kozí není. Spíše vypadá jako od ovečky. I ta srst je spíš jako kamerunské ovce,“ tvrdí veterinářka Adriana Semánová.


Podle veterinářů je velmi neobvyklé, že se takový hybrid kozy a ovce narodí živý. Oba druhy jsou totiž geneticky odlišné. "Je to rarita, ale také měla dost zdravotní potíže na začátku,“ doplnila Semánová.

Související obsah


"Máme hodného kmotra veterináře a hodné tety veterinářky. Všichni nám pomáhají, takže ji dostali na nohy a chodí,“ raduje se chovatelka.


 
Z Barunky se okamžitě stal mazlíček. S paní Štefanovou jezdí každý den do práce. "Ráno nasedneme a jedeme do práce autem. V práci se napije z flašky a lehne si do bedny,“ sdělila paní Štefanová.


Barunka je opravdový unikát i co se stravy týče. Jejím oblíbeným pokrmem je totiž papír. "Faktury jí chutnají nejvíc, když jsou v nestřeženém okamžiku na nesprávném místě. To se ztrácí,“ směje se Štefanová.


Podobní kříženci vznikají i u jiných druhů zvířat. Existuje například kříženec lva a tygra. A zebroid zase vznikne spárováním zebry s koněm. V Dubaji se spároval velbloud s lamou.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zajímavosti

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Krátká zpráva

Zemřel Collin Powell, první Afroameričan v čele ministerstva zahraničí USA

Ve věku 84 zemřel Collin Powell. Byl americkým vojenským vůdcem, poradcem pro národní bezpečnost a v letech 2001 až 2005 ministrem zahraničí USA. Zároveň byl také prvním Afroameričanem v této pozici. Jeho smrt oznámila rodina na Facebooku, zemřel v důsledku komplikací způsobených covidem-19.

Píše se na Deník.cz