Naše Česko

Česká hospodská jabloň bojuje o titul Evropský strom roku! Podpořte ji

Vítězem ankety Strom roku 2020 se stala Jabloň u Lidmanů z Náchodska. Loni to bylo poprvé v historii této ankety, co vyhrál ovocný strom. Teď se tato statečná jabloň utká v náročnějším souboji. Snaží se probojovat do čela ankety Evropský strom roku 2021! A podpořit ji můžete i vy!

Jabloň u Lidmanů získala v anketě přes dva tisíce hlasů. Stala se tak stromem roku 2020 a zároveň prvním ovocným stromem, který tuto anketu v Česku vyhrál. Kdyby jabloň stála jen o několik stovek metrů dál, už by soutěžila o Strom roku v Polsku. Naštěstí roste v Machovské Lhotě, u místní hospůdky.

Zajímavý je hlavně její příběh. "Před sto lety tu podle pamětníků lidé vysadili jabloně čtyři, ty ale postupně uschly. Z poslední z nich tu místní zasadili jednu větvičku, a právě z ní je o 70 let později strom roku," řekl majitel hospody, Petr Šturm.

Související obsah

"Věřím, že lidem by vítězství jabloně mohlo přinést zamyšlení se nad ovocnými stromy v našem okolí. Mnoho lidí začalo na popud vítězství jabloně v Anketě strom roku uvažovat o sázení ovocných stromů. To je pro mě největší vítězství," uvedla Mirka Soldánová z MAS Stolové hory, která jabloň do soutěže přihlásila.

Díky vítězství v anketě Strom roku putuje ale jablůňka dál a bude soutěžit o první místo ankety Evropský strom roku 2021. Anketa hledá stromy s nejsilnějšími příběhy. Hlasovat můžete i vy do 28. února! Při hlasování je potřeba ale označit dva kandidáty. Navíc je toto hlasování, oproti české anketě Strom roku, zdarma.

Související obsah

V posledním týdnu soutěže bude hlasování tajné, aby nebylo úplně jasné, kdo má vítězství v kapse. Výsledek bude vyhlášený 17. března v Bruselu. Přihlášených je 14 stromů z různých koutů Evropy, které v jednotlivých zemích vyhrály soutěž o národní strom roku.

V minulém roce zvítězil v evropské anketě strom z Česka! Byla to Chudobínská borovice, která v hlasování o Evropský strom roku 2020 získala celkem 47 226 hlasů. Měla tak přibližně dvacet tisíc hlasů náskok před stromem, který skončil druhý. Podaří se, aby vyhrál český strom i letos? O tom můžete rozhodnout i vy! Hlasovat můžete zde.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch má koronavirus

Šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) má koronavirus. "Z pátku na sobotu mi nebylo dobře, proto jsem si došel preventivně na PCR test. Ten bohužel ukázal, že jsem pozitivní. Nastupuji tak do 14denní izolace. Díky očkování mám mírný průběh a budu pracovat z domova," napsal na twitteru.

Píše se na Deník.cz