Zahraničí

Jamajka trpí nedostatkem marihuany. Dle místních je to trapné a směšné

Jamajka trpí nedostatkem marihuany. Dle místních je to trapné a směšné
Zdroj: Profimedia

Jamajka, země proslulá marihuanou, reggae a rastamany, má velký problém. Tráva se zde stává nedostatkovým zbožím, což místní považují za trapné a směšné.

Sehnat marihuanu na ulici je čím dál těžší. Zklamaní jsou nejen Jamajčané, ale i turisté, kteří sem za dostupnou lehkou drogou ve velkém odjakživa jezdili, informovala v pátek agentura AP.

Příčin je několik. Silné deště, které během vydatné sezóny hurikánů ubily značnou část úrody. Následovalo nebývale dlouhé období sucha. Navíc zkomplikované zákazem nočního vycházení kvůli koronaviru. Farmáři se tak v noci nedostali k obdělávání a zalévání svých políček, což je jinak běžná praxe.

Související obsah

Ke všemu v poslední době značně vzrostla poptávka mezi obyvatelstvem. Nejen kvůli pandemii, kdy si mnozí pochvalují “léčivé a terapeutické účinky“ konopí. Od roku 2015 je na Jamajce užívání marihuany dekriminalizované a konzumenti se nemusí bát. Kdo má u sebe 56 gramů trávy a méně, může maximálně dostat malou pokutu. Lidé si smějí pěstovat pět rostlin konopí a rastafariáni legálně kouří trávu při svých obřadech.

Související obsah

Zlegalizované je i pěstování a prodej marihuany pro léčebné účely. Povolení má však jen 29 pěstitelů, dalších 73 licencí vydaly úřady na zpracování, přepravu či prodej. Jenže většina farmářů na povolení nedosáhne a dál konopí pěstuje v malém a nelegálně. Kromě hurikánů a sucha jim tak políčka ničívají i policisté.

Související obsah

Takoví malopěstitelé odhadují, že v minulém roce přišli zhruba o polovinu až dvě třetiny obvyklé úrody. Místní o nedostatku marihuany hovoří jako o “kulturním trapasu“ a nemožnost sehnat na Jamajce trávu na ulici považují za “směšné“.

Legální marihuany v lékárnách je údajně dostatek. Jenže je pětkrát až desetkrát dražší, než na ulici.

Restaurace v Thajsku dělá z konopných listů lahodné pokrmy:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz