Domácí

Ceny potravin strmě rostou! Za tyto produkty si pořádně připlatíme

Ceny potravin strmě rostou! Za tyto produkty si pořádně připlatíme
Zdroj: Getty Images

Už osmý měsíc v řadě se zvyšují světové ceny potravin, ty jsou nyní nejvýše od července 2014. Více si připlatíme za obiloviny, rostlinné oleje a cukry. Cenový index potravin se v lednu zvýšil o 4,3 %. Vyplývá to z dat Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Index sleduje každý měsíc změny cen obilovin, mléčných výrobků, masa a cukru. Podle organizace se jedná o nejběžnější potraviny, se kterými se obchoduje. Cena u obilovin se meziměsíčně zvýšila o 7,1 %, stalo se tak především kvůli vyšším cenám kukuřice.


"Cena kukuřice nyní vzrostla o 11,2 %, za to mohou zejména nákupy Číny, nižší produkce a zásoby ve Spojených státech amerických a dočasné pozastavení vývozu z Argentiny,“ stojí ve zprávě FAO. Ceny pšenice pak vzrostly o 6,8 % kvůli vysoké globální poptávce a nižšímu prodeji Ruskem.

Související obsah


O 5,8 % stoupl také cenový index rostlinného oleje. Ten je nyní nejvyšší od května 2012. K tomu přispěla zejména nižší produkce palmového oleje v Indonésii a Malajsii kvůli přetrvávajícím silným dešťům a nedostatku pracovní síly.


Ceny cukru se zvýšily o 8,1 % kvůli očekáváné nízké úrodě v Evropské unii, Rusku a Thajsku. Může za to rovněž suché počasí v Jižní Americe. "Umocnění tohoto indexu podpořily také rostoucí ceny ropy,“ uvádí odborníci.


Mírný nárůst cen o 1,6 % byl zaznamenán u mléka a mléčných výrobků. Stejně tak index ceny masa stoupl o jedno procento, a to kvůli zvýšení cen drůbežího masa poté, co se v Evropě začala šířit ptačí chřipka.

Ceny za bydlení nebo potraviny dále rostou. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Kandidátem STAN na ministra průmyslu je Jozef Síkela

Hnutí STAN vybralo nového kandidáta na post ministra průmyslu a obchodu. Je jím bývalý generální ředitel Slovenské spořitelny Jozef Síkela. Hnutí to oznámilo v pondělí ráno. Síkela je absolventem pražské Vysoké školy ekonomické, pak pracoval v bankovnictví. V posledních roce pak byl partnerem v investičním fondu. "Jozef Síkela je nezpochybnitelným odborníkem pro své letité zkušenosti, které nasbíral na vrcholných manažerských pozicích v bankovním sektoru, kde se mimo jiné věnoval jak podpoře malých a středních podniků, ale také veřejnému financování," uvedl předseda STAN Vít Rakušan.

Krátká zpráva

Hnutí STAN vybralo kandidáta na ministra průmyslu

Starostové vybrali nového kandidáta na post ministra průmyslu a obchodu místo Věslava Michalika, který se nominace do nastupujícího kabinetu vzdal kvůli informacím o možném střetu zájmů. Celostátní výbor STAN vybíral ze čtyř kandidátů. Jméno vítěze oznámí v pondělí, nejprve se ho dozví premiér vznikající vlády Petr Fiala (ODS).

Píše se na Deník.cz