Domácí

Ceny potravin strmě rostou! Za tyto produkty si pořádně připlatíme

Ceny potravin strmě rostou! Za tyto produkty si pořádně připlatíme
Zdroj: Getty Images

Už osmý měsíc v řadě se zvyšují světové ceny potravin, ty jsou nyní nejvýše od července 2014. Více si připlatíme za obiloviny, rostlinné oleje a cukry. Cenový index potravin se v lednu zvýšil o 4,3 %. Vyplývá to z dat Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Index sleduje každý měsíc změny cen obilovin, mléčných výrobků, masa a cukru. Podle organizace se jedná o nejběžnější potraviny, se kterými se obchoduje. Cena u obilovin se meziměsíčně zvýšila o 7,1 %, stalo se tak především kvůli vyšším cenám kukuřice.


"Cena kukuřice nyní vzrostla o 11,2 %, za to mohou zejména nákupy Číny, nižší produkce a zásoby ve Spojených státech amerických a dočasné pozastavení vývozu z Argentiny,“ stojí ve zprávě FAO. Ceny pšenice pak vzrostly o 6,8 % kvůli vysoké globální poptávce a nižšímu prodeji Ruskem.

Související obsah


O 5,8 % stoupl také cenový index rostlinného oleje. Ten je nyní nejvyšší od května 2012. K tomu přispěla zejména nižší produkce palmového oleje v Indonésii a Malajsii kvůli přetrvávajícím silným dešťům a nedostatku pracovní síly.


Ceny cukru se zvýšily o 8,1 % kvůli očekáváné nízké úrodě v Evropské unii, Rusku a Thajsku. Může za to rovněž suché počasí v Jižní Americe. "Umocnění tohoto indexu podpořily také rostoucí ceny ropy,“ uvádí odborníci.


Mírný nárůst cen o 1,6 % byl zaznamenán u mléka a mléčných výrobků. Stejně tak index ceny masa stoupl o jedno procento, a to kvůli zvýšení cen drůbežího masa poté, co se v Evropě začala šířit ptačí chřipka.

Ceny za bydlení nebo potraviny dále rostou. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz