Domácí

Minimální mzda v ČR patří k nejnižším z Evropské unie! Takto si stojíme

Minimální mzda v ČR patří k nejnižším z Evropské unie! Takto si stojíme
Zdroj: Profimedia

Přestože se v České republice letos zvýšila minimální mzda o 600 korun a nyní činí 15 200 korun, je jedna z nejnižších ve srovnání s ostatními zeměmi Evropské unie. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.

V přepočtu na eura je hodnota minimální mzdy v Česku jedna z nejnižších ze států Evropské unie. Česká republika se tak umístila na šestém místě od konce z 21 zemí EU. Lépe jsou na tom například Estonsko, Polsko, Slovensko nebo Litva. V tomto případě se jedná o země, kde minimální mzda nedosahuje 700 eur (přibližně 18 050 korun).


Nejhůře je na tom Bulharsko s 332 eury (zhruba 8500 korun), naopak nejlépe jsou na tom lidé v Lucembursku - tam je minimální mzda 2202 eur (téměř 56 800 korun). "Je to přibližně 6,6krát více, než jaká je částka v nejslabší zemi,“ uvádí na svém webu evropský statistický úřad Eurostat.

Srovnání minimální mzdy v zemích Evropské unie:

Zdroj: Eurostat


V Česku dosahuje minimální mzda 15 200 Kč, ve srovnání s unijními státy je jednou z nejnižších. O výrazné navýšení usilovala loni ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).


Její návrh na zvednutí minimální mzdy na 16 400 korun neprošel. "Minimální mzda bude od roku 2021 jen 15 200 Kč. Neznamená to nic jiného než, že za krizi zaplatí běžní zaměstnanci,“ řekla tehdy Maláčová.

Související obsah


Podle Hospodářské komory je však úroveň minimální mzdy optimální a další nárůst nedoporučuje. Není to totiž dle ní přiměřené ekonomické realitě.

Zrušení superhrubé mzdy každý pocítí jinak. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz