Domácí

ČSSD chce zajistit dostupné bydlení zákonem. Regulované nájemné neprošlo

Loňský nápad ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) znovu zavést regulaci nájemného se neujal. Sociální demokraté místo toho chtějí dostupné bydlení zajistit zákonem, který má umožnit stavět i neziskovým spolkům nebo družstvům. Kvůli pandemii se dostal na pořad schůze Poslanecké sněmovny až po půl roce.

"My v tuhle chvíli v sociální demokracii debatujeme o tom, zda po vzoru západní Evropy nezavést opět regulaci nájemného," uvedla ministryně Maláčová.Tímto nápadem ministryně práce a sociálních věcí před rokem překvapila nejen své vládní kolegy. Po roce je jasné, že neuspěla.


"Myšlenka regulace nájemného rozhodně nevede správným směrem. Právě regulace nájemného byla jednou z příčin nadměrné privatizace bytů v obcích, kde nyní byty chybějí. My musíme jít směrem podpory družstevního bydlení, podpořit obce ve výstavbě bytů a také zjednodušit stavební legislativu," uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová."Regulované nájemné výrazně zasahuje do práv vlastníků nemovitostí, a to samozřejmě porušuje ústavní práva," myslí si ombudsman Stanislav Křeček."Bydlení obecně, které se stává v České republice luxusem, musíme konečně řešit. Minulý týden jsme ve sněmovně konečně projednali ve sněmovně návrh sociální demokracie na bytová družstva, který má bydlení zlevnit," řekla Maláčová.Návrh má umožnit stavět byty nejen developerům, ale například i neziskovým družstvům a spolkům, tedy za náklady a bez marže developerům. Zda se ale do konce volebního období stihne projednat, není jasné."Uvědomuju si, v jakém časovém úseku jsme, že je před volbami," dodala Dostálová. Ceny bytů v největších městech Česka v posledním čtvrtletí loňského roku meziročně vzrostly více než o desetinu.

mb, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnici D7 ve směru na Chomutov zablokovala dopravní nehoda

Dálnici D7 ve směru na Chomutov zablokovala v pátek večer dopravní nehoda dvou osobáků. Komunikace je na 70. km uzavřena.

Píše se na Deník.cz