Zahraničí

V Indii se utrhl kus himálajského ledovce! Zemřít mohlo až 150 lidí

Indické úřady se obávají, že až 150 lidí zemřelo v neděli ve státě Uttarákhand po odlomení kusu himálajského ledovce. Ten se zřítil do místní přehrady, což způsobilo masivní záplavy.

Katastrofa se stala v neděli brzy ráno na severu Indie, kde se odlomil kus himalájského ledovce. Podle úřadů mohlo zemřít 100 až 150 lidí. "Skutečný počet obětí dosud nebyl potvrzen,“ citoval The Guardian tajemníka státu Uttarákhand Oma Prakasha.


Odtržení ohromného kusu ledu, který se zřítil do místní přehrady, navíc způsobilo záplavy. Oblasti pod ledovcem tak zasáhla vlna vody společně s bahnem a sutinami. "Přišlo to velmi rychle, nebyl čas nikoho varovat,“ popsal jeden z tamních obyvatel, který žije ve vesnici Raini.

Související obsah


Lidé se obávají, že zemřeli pracovníci vodní elektrárny a také vesničané, kteří kolem řeky hledali dřevo nebo pásli dobytek. "Nevíme, kolik lidí chybí,“ doplnil Raini.


Hladina řeky Alaknanda postupně klesá a stabilizuje se. "Tok řeky je už téměř normální. Hladina je nyní metr nad normálem,“ informoval na twitteru jeden z představitelů státu.

Úřady však nařídily evakuovat všechny vesnice, které se nachází v okolí řeky Alaknanda.


Bleskové povodně jsou ve státě Uttarákhand běžné. V červnu roku 2013 způsobily silné deště záplavy, při kterých zemřelo téměř šest tisíc lidí. Média tragédii označovala jako "himálajské tsunami" - voda s bahnem a kamením tehdy z hor pohřbila domy, silnice i mosty.

Z nánosu bahna se po záplavách podařilo vysvobodit dělníka. Podívejte se na jeho reakci:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Fiala navrhne Michala Koudelku na šéfa BIS

Premiér Petr Fiala (ODS) navrhne Michala Koudelku na šéfa Bezpečnostně informační služby. Sněmovní bezpečnostní výbor návrh projedná 3. února. Koudelka zastával funkci ředitele BIS už v letech 2016 – 2021.

Krátká zpráva

Joe Biden vulgárně zareagoval na reportéra, pak mu volal s omluvou

Americký prezident Joe Biden v pondělí vulgárně zareagoval na otázku reportéra Fox News. Novinář Peter Doocy se zeptal: "Myslíte si, že inflace je před volbami politickou přítěží?" Biden odpověděl a následně dodal: "Pitomý zku*vysyn." Nadávku, která neměla být veřejná, ale zachytily mikrofony. Biden později novináři zavolal, aby se mu omluvil.

Krátká zpráva

Hackeři zaútočili na běloruské železnice, požadují propuštění politických vězňů

Hackerská skupina Cyber Partisians vyřadila z provozu běloruské železnice. Aktivisté požadují propuštění 50 politických vězňů, které běloruský režim drží za mřížemi a také odchod ruských vojsk ze země. Jde o první hackerský útok, kdy útočník nepožaduje peníze, ale politické kroky.

Píše se na Deník.cz