Domácí

Na východě Česka stoupaly hladiny řek, ČHMÚ varuje před dalším sněžením

Na východě Česka stoupaly hladiny řek, ČHMÚ varuje před dalším sněžením
Zdroj: TN.cz

Česko se už třetí den vypořádává s extrémním počasím. Udeřily tuhé mrazy, na stanici Rolava bylo naměřeno -27,2 °C, meteorologové navíc varují před novou sněhovou pokrývkou. Na východě republiky stoupaly ve středu ráno hladiny řek, na několika stanicích byla vyhlášena povodňová bdělost. S problémy se stále potýká například vlaková doprava.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu se nebezpečně zvedla hladina několika řek zejména na východě republiky. Ještě ve středu ráno platila povodňová bdělost na dvou řekách, na Svratce hladina řeky stoupala k druhému stupni povodňové aktivity.

Problémy s velkou vodou byly i na Olomoucku. U obce Nová Hradečná na Olomoucku se voda vylila z koryta a zatopila silnici 44412. Na silnici navíc velmi rychle zmrzla.

Do Česka se po několika letech vrátila tradiční zima, teploty zejména v noci klesají hluboko pod nulu. Ve středu má navíc opět vydatně sněžit, místy má během pár hodin napadnout až 10 centimetrů čerstvého sněhu, meteorologové proto vydali výstrahu.

Související obsah

Ta bude od 15:00 platná v částech Jihomoravského kraje (Břeclav, Hodonín, Kyjov, Veselí nad Moravou), Moravskoslezského kraje (Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Jablunkov, Kopřivnice, Třinec) a v celém Zlínském kraji. Varování před novou sněhovou pokrývkou končí až ve čtvrtek ráno.

Současně platí výstraha před velmi silným mrazem, která byla vyhlášena pro části Středočeského kraje, Plzeňského kraje, celý Karlovarský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj, Olomoucký kraj a Moravskoslezský kraj. Ve čtvrtek odpoledne bude výstraha rozšířena na celou republiku.

Již třetí den se hlavně řidiči potýkají s velmi náročnými podmínkami. Silnice zejména po ránu kloužou, ve středu sníh pokryl například dálnici D7, ŘSD upozorňuje také na ledovku na Vysočině.

Problémy přetrvávají také na železnici. České dráhy hlásí kvůli sněhové kalamitě celou řadu mimořádností, některé spoje vůbec nevyjely, další nabírají zpoždění.

Komplikace v dopravě oznámil také podnik Pražská integrovaná doprava (PID). Kvůli vniknutí prachového sněhu do elektroinstalace je odstavena zhruba třetina všech elektronických jednotek CityElefant.

Kvůli tomu jsou některé vlaky na linkách S1, S2, S7, S9 a S12 zrušeny, na lince S7 je zrušen celý úsek Praha hl.n. - Český Brod a zrušeny jsou také posilové vlaky v trase Praha hl.n. - Řevnice ve špičkách. Všechny zdvojené soupravy a linkách S1, S2, S22, S7 a S9 budou až do odvolání provozovány pouze jednou vlakovou jednotkou.

"Kvůli silným mrazům máme od Správy železnic hlášeno také větší množství poruch výhybek, kdy často dochází k jejich zamrznutí. Z tohoto důvodu může být omezen provoz v některých stanicích a může docházet ke zpožděním vlaků," informovala ve středu ráno PID.

Pusťte si předpověď počasí ze Snídaně s Novou:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz