Domácí

Na východě Česka stoupaly hladiny řek, ČHMÚ varuje před dalším sněžením

Na východě Česka stoupaly hladiny řek, ČHMÚ varuje před dalším sněžením
Zdroj: TN.cz

Česko se už třetí den vypořádává s extrémním počasím. Udeřily tuhé mrazy, na stanici Rolava bylo naměřeno -27,2 °C, meteorologové navíc varují před novou sněhovou pokrývkou. Na východě republiky stoupaly ve středu ráno hladiny řek, na několika stanicích byla vyhlášena povodňová bdělost. S problémy se stále potýká například vlaková doprava.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu se nebezpečně zvedla hladina několika řek zejména na východě republiky. Ještě ve středu ráno platila povodňová bdělost na dvou řekách, na Svratce hladina řeky stoupala k druhému stupni povodňové aktivity.

Problémy s velkou vodou byly i na Olomoucku. U obce Nová Hradečná na Olomoucku se voda vylila z koryta a zatopila silnici 44412. Na silnici navíc velmi rychle zmrzla.

Do Česka se po několika letech vrátila tradiční zima, teploty zejména v noci klesají hluboko pod nulu. Ve středu má navíc opět vydatně sněžit, místy má během pár hodin napadnout až 10 centimetrů čerstvého sněhu, meteorologové proto vydali výstrahu.

Související obsah

Ta bude od 15:00 platná v částech Jihomoravského kraje (Břeclav, Hodonín, Kyjov, Veselí nad Moravou), Moravskoslezského kraje (Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Jablunkov, Kopřivnice, Třinec) a v celém Zlínském kraji. Varování před novou sněhovou pokrývkou končí až ve čtvrtek ráno.

Současně platí výstraha před velmi silným mrazem, která byla vyhlášena pro části Středočeského kraje, Plzeňského kraje, celý Karlovarský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj, Olomoucký kraj a Moravskoslezský kraj. Ve čtvrtek odpoledne bude výstraha rozšířena na celou republiku.

Již třetí den se hlavně řidiči potýkají s velmi náročnými podmínkami. Silnice zejména po ránu kloužou, ve středu sníh pokryl například dálnici D7, ŘSD upozorňuje také na ledovku na Vysočině.

Problémy přetrvávají také na železnici. České dráhy hlásí kvůli sněhové kalamitě celou řadu mimořádností, některé spoje vůbec nevyjely, další nabírají zpoždění.

Komplikace v dopravě oznámil také podnik Pražská integrovaná doprava (PID). Kvůli vniknutí prachového sněhu do elektroinstalace je odstavena zhruba třetina všech elektronických jednotek CityElefant.

Kvůli tomu jsou některé vlaky na linkách S1, S2, S7, S9 a S12 zrušeny, na lince S7 je zrušen celý úsek Praha hl.n. - Český Brod a zrušeny jsou také posilové vlaky v trase Praha hl.n. - Řevnice ve špičkách. Všechny zdvojené soupravy a linkách S1, S2, S22, S7 a S9 budou až do odvolání provozovány pouze jednou vlakovou jednotkou.

"Kvůli silným mrazům máme od Správy železnic hlášeno také větší množství poruch výhybek, kdy často dochází k jejich zamrznutí. Z tohoto důvodu může být omezen provoz v některých stanicích a může docházet ke zpožděním vlaků," informovala ve středu ráno PID.

Pusťte si předpověď počasí ze Snídaně s Novou:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

USA uvolní zákaz cestování občanům z EU a Velké Británie

Spojené státy americké uvolní od listopadu zákaz cestování do země občanům z Evropské unie a Velké Británie. Uvolnění se však bude týkat pouze plně očkovaných cestujících, informují Financial Times.

Píše se na Deník.cz