Domácí

Rychetský státní vyznamenání nedostane. Poškodil republiku, tvrdí Zeman

Prezident Miloš Zeman neudělí Řád Tomáše Garrigua Masaryka předsedovi Ústavního soudu Pavlovi Rychetskému. Zrušením volebního zákona měl poškodit Českou republiku, uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Miloš Zeman neudělí původně plánový Řád Tomáše Garrigua Masaryka Pavlovi Rychetskému. "Prezident republiky Miloš Zeman se rozhodl neudělit původně plánovaný Řád Tomáše Garrigua Masaryka Pavlovi Rychetskému, vzhledem k tomu, že poškodil Českou republiku zrušením volebního zákona v době předvolební kampaně,“ informoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Ústavní soud v čele s Pavlem Rychetským zrušil na začátku února část volebního zákona. Přepočet hlasů na základě d’Hondtovy metody, který nahrával silnějším stranám, považoval za porušení rovnosti volebního práva a šancí.

Související obsah

"D'Hondtova metoda v kombinaci s těmi 14 nestejně velkými volebními kraji způsobuje porušení principu rovnosti výrazným způsobem. Ústavní soud při posuzování návrhu skupiny senátorů použil jako základní kritérium ústavní princip rovnosti hlasů. Rozhodl se zrušit ve volebním zákoně volební dělitel. Současně zrušil načítací klauzuli pro koalice," vysvětlil v únoru Rychetský.

Rozhodnutí Ústavního soudu zkritizoval také premiér Andrej Babiš (ANO), který to považuje za snahu odstranit ho z poltiky. "Ústavní soud definitivně ztratil všechny zábrany," prohlásil na Babiš.

Politici vymýšlí nový volební zákon. Už mají čtyři možnosti. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz