Domácí

V Česku se dál šíří ptačí chřipka. Veterináři objevili nové ohnisko

V Česku se dál šíří ptačí chřipka. Veterináři objevili nové ohnisko
Zdroj: TV Nova

Veterináři objevili v Česku další ohnisko výskytu ptačí chřipky, tentokrát v malochovu drůbeže na Strakonicku. Jedná se už o čtvrtý případ v tomto roce.

Nové ohnisko se nachází v malochovu drůbeže v obci Katovice na Strakonicku v Jihočeském kraji. Obdobně jako v předchozích případech se podle veterinářů drůbež v chovu pravděpodobně nakazila od volně žijících vodních ptáků.

"Laboratorní testy Státního veterinární ústavu Praha u uhynulých kusů drůbeže potvrdily ptačí chřipku subtypu H5. Zbývající drůbež v chovu bude utracena. Drůbež v chovu byla v kontaktu s divokými kachnami žijícími na řece Otavě, která přímo hraničí s chovem. Navíc chovatelka zajišťovala napájení drůbeže právě z nedaleké řeky,“ uvedl mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Související obsah

Veterináři v následujících dnech okolo nového ohniska vymezí tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů. V těchto pásmech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření. V rámci těchto opatření bude zejména omezen pohyb drůbeže do a z pásem a budou provedeny soupisy chovů drůbeže.


Naposled bylo ohnisko ptačí chřipky v Česku objeveno 3. února v obci Ronov nad Doubravou na Chrudimsku v Pardubickém kraji. Chovatel nahlásil úhyn jednoho kohouta a dvou slepic prostřednictvím soukromého veterinárního lékaře Státní veterinární správě.


"Viry ptačí chřipky se běžně vyskytují u volně žijících ptáků, častěji u vodních. Rizikovými jsou viry chřipky typu A, subtypy H5 a H7. Viry vysoce patogenní ptačí chřipky, a to především H5N1, mohou způsobit rozsáhlé ztráty u domácí drůbeže. Dosud nebyl dokázán přenos virů z volně žijících ptáků na lidi,“ informuje Státní veterinární správa.

Ptačí chřipka se na jihu Čech objevila na dalších dvou místech. Více se dozvíte v reportáži televize Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz