Domácí

Stát pomůže uzavřeným okresům s rouškami. Vydrží lidem na jediný den

Okresy uzavřené kvůli nepříznivé epidemiologické situaci řeší, jak mezi občany dodat dostatečné množství respirátorů a roušek, které lidé nemají. Zatím můžou počítat jen s rouškami. Dodávky ze státních hmotných rezerv mají dorazit v pátek.

Od půlnoci bude muset pan Radek z Chebu nosit roušku nebo respirátor. Doma ale zásoby ochranných pomůcek nemá. "Teď jsem přišel pozdě odpoledne z práce, budu muset jít do obchodu, bůh ví, jestli ty roušky nebo respirátory nejsou vyprodané," svěřil se televizi Nova.

Lidé, kteří jsou na tom podobně, vzali lékárny útokem. "Jak se rozhlásilo, že bude uzavřený okres a že budou povinné, tak dneska se kupovaly dost," prozradil lékárník z Mariánských Lázní.

Zásoby potřebných pomůcek mají do uzavřených okresů dorazit nejdříve v pátek. V poledne by měli hasiči ze skladu státních hmotných rezerv rozvézt jeden milion chirurgických roušek, respirátory zatím žádné.

Související obsah

"Tyto roušky budou vyskladňovány ze skladu v Opočínku, dopravu do těchto krajů zajistí hasičský záchranný sbor," informoval přeseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.

Další distribuce roušek už bude v režii krajů. Kdy a jak se dostanou k lidem, zatím není jasné. Připravit se na nová opatření takhle rychle je podle starostů velký problém.

"Ve městě pro naše občany samozřejmě dostatek respirátorů ani roušek nemáme. Máme tři tisíce občanů. Respirátory máme pouze pro pracovníky pečovatelské služby," svěřil se starosta Rotavy Michal Červenka (ČSSD).

Související obsah

"Samozřejmě je to problém pro naše občany, když se to dozví ze dne na den. Ne každý má roušku, ne každý má respirátor, ne každý má nakoupeno," doplnil ho starosta Kynšperku nad Ohří Tomáš Svoboda (ČSSD).

V uzavřených okresech žije zhruba 300 tisíc obyvatel. Na jednoho člověka tak v první várce ze státních hmotných rezerv připadnou přibližně tři roušky. To při správném nošení nevystačí ani na den.

Kateřina Sejková, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz