Domácí

Kontroly v odříznutých okresech budou namátkové, policistů přes 500

Vláda ve čtvrtek vyhlásila speciální opatření pro okresy Trutnov, Cheb a Sokolov. Mimo jiné se z nich a do nich výrazně omezí pohyb. Policejní prezidium svolalo brífink, na němž oznámilo, že na kontrolách se budou podílet stovky strážců zákona. Prověrky budou namátkové.

- Policisté budou od čtvrteční půlnoci hlídkovat na celkem 80 stanovištích - 44 bude v Karlovarském kraji (okresy Sokolov a Cheb) a 36 v Královéhradeckém kraji na Trutnovsku. Z tohoto počtu bude celkem 15 kontrolních bodů přímo na hranicích (tři na Trutnovsku, zbytek na západě Čech)

- Kontrolní stanoviště budou jak na silnicích, tak například na nádražích. Prověrky mají být namátkové, ne plošné.

- Na zajištění 24hodinového provozu se bude podílet celkem 580 policistů, z toho 300 jich bude v Karlovarském kraji, zbytek ve východních Čechách. Přibližně polovinu z tohoto počtu budou tvořit posily odjinud 

První náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek řekl, že celkem budou policisté hlídat na 80 stanovištích, ta budou nejen na silnicích, ale třeba i na autobusových a vlakových nádražích. "Kontroly budou namátkové, my budeme chtít každému věřit. Ale pokud se konkrétnímu policistovi nebude zdát zdůvodnění cesty dostatečné, může si vše ověřit," řekl Vondrášek.

Policisté prý budou chtít lidem především domlouvat, ale hřísníkům můžou hrozit i pokuty na místě až do výše deset tisíc korun a správní řízení.

Související obsah

"Pokud opatření potrvá delší dobu, nebo se rozšíří počet dotčených okresů, máme přislíbenou pomoc vojenské policie," zmínil Vondrášek. Zatím jsou služby pro nasazené policisty naplánované na necelý týden.

Přiznal, že nebude možné uhlídat všechny polní cesty a na lidi tak apeloval, aby nehledali způsob, jak nařízení obejít. Konkrétně neřekl, co přesně bude potřeba ukázat, pokud někdo bude tvrdit, že se na něj vztahuje některá z výjimek z opatření. Každý případ se prý bude posuzovat individuálně. 

Karlovarský hejtman Petr Kulhánek (KOA) ve čtvrtek dopoledne TV Nova řekl, že počítá s tím, že v regionu bude 44 míst, na nichž budou policisté kontrolovat pohyb lidí do a z okresů Cheb a Sokolov. Hlídky podle něj budou v terénu 24 hodin denně a aby bylo možné nepřetržitý dohled zajistit, bude třeba nasadit 300 strážců zákona.

Poslechněte si, co hejtman Kulhánek řekl:

Vláda totiž zjednodušeně řečeno rozhodla o tom, že lidé bydlící ve zmíněných okresech se nedostanou mimo jejich hranice a cestující odjinud zase dovnitř. Existují samozřejmě výjimky - například cesty za prací či k lékaři - ale podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) budou muset "všichni účel cesty doložit." Například pracovní či nájemní smlouvou.

Opatření vstupují v platnost o půlnoci na pátek a běží do konce nouzového stavu. Ten je aktuálně vyhlášený do této neděle a jeho další protažení je velmi nejisté, vládní koalici se totiž nedaří sehnat dost hlasů poslanců. Nedá se tedy vyloučit, že mimořádná regionální opatření "vydrží" jen 72 hodin.

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz