Zajímavosti

Vědci našli stopy, které mohou být svědectvím o dávném životě na Marsu

Vědci našli stopy, které mohou být svědectvím o dávném životě na Marsu
Zdroj: Profimedia

Vědci zpozorovali na Marsu vodní páru unikající vysoko do atmosféry. Jedná se podle nich o další stopy naznačující, že rudá planeta kdysi mohla být domovem živých organismů.

Stopy starověkých údolí a říčních kanálů naznačují, že kdysi dávno mohla na Marsu téci kapalná voda. V současnosti se nachází pouze v ledovcích, nebo je pohřbena hluboko pod zemí.

V novém výzkumu, na který upozornil britský deník The Guardian a který vyšel v odborném časopise Science Advances, vědci z britské univerzity zjistili, že se část vody odpařuje ve formě vodíku unikajícího do atmosféry.

K odhalení použili speciální spektrometr. "Tento fantastický přístroj nám umožnil dosud nevídaný pohled na izotopy vody v atmosféře Marsu," uved Manish Patel z Open University.

Související obsah

"Měření izotopů vody je klíčovým nástrojem k pochopení toho, jak a proč Mars ztratil v průběhu času vodu a jak se v závislosti na tom měnila obyvatelnost planety," dodal.

Vědci se dlouhodobě snaží najít důkazy, že život na Marsu přetrval dodnes. Tuto šanci výrazně zvýšil nedávný objev podvodních jezer na jižním pólu. Zatím stále není jasné, zda se v nich vyskytuje kapalná voda, data ale naznačují, že ano. Vědci se domnívají, že by v nich mohl existovat život na mikroskopické úrovni.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz