Zajímavosti

NASA má první zvukový záznam větru na Marsu! Poslechněte si ho

NASA má první zvukový záznam větru na Marsu! Poslechněte si ho
Zdroj: Profimedia

NASA poprvé zaznamenala zvuk větru na Marsu. Zachytilo ho zařízení InSight, které na Marsu přistálo teprve minulý týden. Poslechněte si, jak zní zvuk větru na rudé planetě.

Americká sonda InSight přistála na Marsu na konci listopadu. V pátek 7. prosince Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnil první zvukovou nahrávku, kterou sonda vyslala z Marsu na Zemi. Zvuk dokázal zachytit senzor na měření tlaku a seizmograf.

Na zvukovém záznamu můžete slyšet nárazy větru do solárních panelů, které vyvolaly vibrace sondy. "Senzory sondy InSight zachycují úchvatný zvuk o nízké frekvenci vyvolaný vibracemi, které způsobil vítr vanoucí od severozápadu k jihovýchodu o rychlosti zhruba 3 až 26 km/h," uvedla NASA.

Zachycení zvuku bylo neplánované a nečekané. InSight byla na Mars poslána, aby - jako úplně první sonda - prováděla seizmický průzkum.

Její senzory jsou nastaveny tak, aby rozpoznaly zemětřesení - respektive marsotřesení - a tlak vzduchu díky vibracím způsobenými větrem. Seizmograf vědcům pomůže poodhalit, co se děje pod povrchem rudé planety.

Vzhledem k nízké frekvenci NASA doporučuje, aby si lidé vzali sluchátka, chtějí-li dobře slyšet nárazy větru.


 

sei, TN.cz

K tématu Zajímavosti

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz