Domácí

Některá opatření nedávají smysl, ten chaos musí skončit, tvrdí Pecková

V neděli 14. února končí nouzový stav. Jaká opatření budou od pondělí platit, ale zatím není jasné. Situace je totiž v rukou krajských hejtmanů. Praha a Středočeský kraj dle vyjádření primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) a hejtmanky Petry Peckové (STAN) aktuálně čekají na rozhodnutí ministerstva zdravotnictví. Na jeho základě se rozhodnou, zda požádají o nouzový stav a jaká zavedou opatření. Naopak hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) nebo pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) mají jasno - požádají o další stav nouze.

Hejtmanka Pecková dle svých slov věří, že bezpečnostní složky budou pomáhat i po případném skončení nouzového stavu. "Ať situace dopadne jakkoli, ať už nouzovým stavem nebo stavem nebezpečí, jsou nutné jasné kroky a jasná vize. Za jakých okolností se děti vrátí do škol, jak budou pravidelně testovány, za jakých okolností se otevřou maloobchody, rodinné firmy. Některá ta opatření nedávají smysl, například zavření obchodů v neděli," vyjádřila se Pecková.

"Pro nás je zásadní vědět, co vydá ministerstvo zdravotnictví, a teprve na to můžeme navázat například stavem nebezpečí," řekl primátor Hřib. Jistou informaci o tom, co se bude dít, prý aktuálně podat nemůže, dokud se nevyjádří ministerstvo. Není tak jasné ani to, zda Praha a Středočeský kraj požádají o další stav nouze.

Související obsah

"Je tu spousta lidí, kteří netuší, co vlastně platí," dodal Hřib s tím, že opatření je třeba zrevidovat a zjednodušit. Požádat o vyhlášení stavu nouze je dle Peckové pro kraje jednodušší, při vyhlášení stavu nebezpečí mají daleko větší odpovědnost, i finanční.

Přesto však hejtmanka na sociálních sítích potvrdila, že pokud do nedělních 18 hodin nebude vyhlášen nový nouzový stav, vyhlásí pro Středočeský kraj stav nebezpečí.

"To, co český národ ten potřebuje nejméně, jsou polovičatá opatření a řešení," řekla Pecková. Chaos dle svých slov nedopustí. Podle primátora Hřiba musí vláda co nejdříve předložit pandemický zákon. Na ministerstvu zdravotnictví je "dobře sepsat a dobře zdůvodnit jednotlivá opatření".

Krizové štáby jednotlivých krajů zasednou během pátku. Jakmile bude dle Hřiba jasno, budou informováni starostové jednotlivých obcí. Krajské hygienické správy aktuálně žádná nařízení prý vydávat nebudou.

Například pro policisty, kteří kontrolují dodržování nařízení, se dle hejtmanů nic nemění. Pecková ujistila, že budou fungovat všechny potřebné služby, od nemocnic po služby, ale je k tomu prý potřeba pomoc všech občanů.

Související obsah

Někteří krajští hejtmani požádají vládu o vyhlášení nového nouzového stavu. Podle hejtmana Moravskoslezského kraje Ivo Vondráka (ANO) je to jejich povinností. K žádosti se plánuje připojit například hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, nebo zlínský hejtman Radim Holiš. Dle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) vláda žádosti zřejmě vyhoví.

Ministr Hamáček ujistil hejtmany, že je vláda připravena s nimi jednat o dalším postupu. Další, již šesté, prodloužení nouzového stavu totiž Sněmovna neschválila. Situaci tak mohou aktuálně zvrátit jen lídři jednotlivých krajů. Vláda k jednání s hejtmany zasedla v pátek odpoledne.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz