Domácí

Jak to bude s ošetřovným po konci nouzového stavu? Úřad vše vysvětlil

Jak to bude s ošetřovným po konci nouzového stavu? Úřad vše vysvětlil
Zdroj: Getty Images

Po skončení nouzového stavu přestanou platit některá opatření, podle ministryně financí jeho neprodloužení znamená i konec kompenzačního bonusu pro podnikatele. Nabízí se proto otázka, jak to bude s krizovým ošetřovným. Nárok na něj s nouzovým stavem nekončí, uklidňuje ministerstvo. Zanikl by jen v případě, kdyby se školy otevřely.

Po skončení nouzového stavu se otevřou obchody a přestane platit omezení volného pohybu, školy ale zůstanou nadále zavřené a většina žáků a studentů tak bude stále doma na distanční výuce. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) rodiče uklidňuje, že nouzový stav nemá na krizové ošetřové žádný vliv.

Jeho nárok totiž nevyplývá z nouzového stavu, ale z usnesení vlády ze dne 22. ledna 2021, která zakazuje přítomnost žáků ve školách. Zatím platí do 14. února, nicméně každé nové rozhodnutí vlády a následné usnesení o prodloužení distanční výuky automaticky prodlužuje nárok na ošetřovné.

"Nárok zaniká dnem, kdy byla otevřena škola (třída), kterou dítě navštěvuje. Pokud rodiče budou o dítě pečovat doma, aniž by byla třída, nebo škola uzavřena, nárok na ošetřovné podle zákona není," upozorňuje MPSV.

Související obsah

 

V této informaci je skryta odpověď na to, zda bude rodič pobírat ošetřovné i ve chvíli, kdy odmítne nechat dítě pravidelně testovat a raději ho nechá doma na distanční výuce. Ministerstvo však zdůrazňuje, že tyto podmínky platí "v současnosti". Je tedy možné, že se mohou ještě změnit.

Podobně tomu bylo na jaře, kdy se otevřely školy, ale mnoho rodičů tam odmítalo děti posílat. Nejprve jim zanikl nárok na ošetřovné, později to však ministerstvo změnilo a ošetřovné tak mohli pobírat i nadále. Podmínkou bylo prohlášení, že dítě do školy nemůže kvůli jeho zdravotního stavu či sdílení domácnosti s příbuzným patřícím do rizikové skupiny.

Související obsah

 

Zatím je nicméně v zájmu vlády, aby se děti do škol vrátily. "Z dlouhodobého hlediska považujeme za klíčové, aby se návrat dětí do škol a běžného studijního režimu s ohledem na epidemickou situaci realizoval v maximální možné míře, neboť dlouhodobá absence dětí má významné negativní dopady nejen na vzdělávací proces, ale také socializaci dětí a další aspekty," konstatovalo MPSV.

Krizové ošetřovné bylo nastaveno na 70 % denního vyměřovacího základu a nárok na něj mají rodiče dětí do 10 let, postižených dětí závislých na péči a žáků v karanténě, a to nepřetržitě po dobu uzavření školy. Výjimkou jsou prázdniny, takže například po dobu jarních prázdnin rodiče nárok na ošetřovné nemají.

Rakouské děti se testují samy. Podívejte se, jak by to mohlo vypadat i u nás:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Krátká zpráva

Zemřel Collin Powell, první Afroameričan v čele ministerstva zahraničí USA

Ve věku 84 zemřel Collin Powell. Byl americkým vojenským vůdcem, poradcem pro národní bezpečnost a v letech 2001 až 2005 ministrem zahraničí USA. Zároveň byl také prvním Afroameričanem v této pozici. Jeho smrt oznámila rodina na Facebooku, zemřel v důsledku komplikací způsobených covidem-19.

Píše se na Deník.cz