Koronavirus

Ministerstvo zásadně mění opatření. S respirátorem už nehrozí karanténa

Ministerstvo zásadně mění opatření. S respirátorem už nehrozí karanténa
Zdroj: Profimedia

Ministerstvo zdravotnictví rozeslalo krajským hygienickým stanicím (KHS) nové pokyny. Ty zmírňují podmínky pro vstup do karantény. Nově do ní nemusí lidé, kteří se setkali s rizikovým kontaktem a měli nos a ústa zakrytá chirurgickou rouškou nebo respirátorem.

Nové pokyny upravují rozhodování o nařízení karantény lidem, kteří byli v úzkém kontaktu s člověkem, u kterého bylo prokázáno onemocnění covd-19.

"KHS v případě, že epidemiologickým šetřením zjistí, že obě osoby měly po celou dobu tohoto kontaktu nasazenou náležitou ochranu dýchacích cest (např. jednorázová rouška nebo respirátor), nebo dodržely při krátkodobém sejmutí této ochrany větší vzdálenost (nad 2 metry), nenařídí této osobě v úzkém kontaktu karanténu, a to za předpokladu, že nemá žádné příznaky onemocnění covid-19,“ píše se v manuálu.

Související obsah

Ministerstvo upřesňuje, kterou ochranu úst a nosu považuje za dostačující. Nově akceptuje pouze chirurgické roušky a respirátory. "Za náležitou ochranu dýchacích cest se nepovažuje improvizovaná ochrana nosu a úst např. šálou, šátkem či látkovou rouškou," píše dále v manuálu.

Ten, kdo by měl přes ústa a nos látkovou roušku, šálu nebo třeba šátek a setkal se s nakaženým, tedy musí i nadále nastoupit do karantény podle zavedených pravidel.

Uzavřené okresy se dočkají pomoci od státu, nemají dostatek roušek:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz