Domácí

Návrat do škol, očkování učitelů: Hejtmani ukázali požadavky pro vládu

Po třídenním jednání o nouzovém stavu je konečně jasno. Hejtmani v neděli informovali, že jsou připraveni o jeho vyhlášení požádat, mají však jasné požadavky na vládu.

Po třídenní debatě s vládou se hejtmani všech krajů dohodli, že požádají o vyhlášení nového nouzového stavu v délce 14 dní. Zároveň však uvedli, že mají na vládu jasné požadavky. Ty se týkají především návratu dětí do škol a očkování.

"Hejtmani dnes vyzvali vládu k vyhlášení nouzového stavu na dalších 14 dní. Zároveň žádají, aby se 1. března začaly dětí vracet do škol. Ke stejnému datu má vláda zajistit, aby firmy mohly začít testovat zaměstnance na covid a dostaly na to peníze od státu. Rozšířit by se měly úřední hodiny na úřadech, aby se netvořily fronty. Hejtmani chtějí, aby je vláda informovala, jak uvolní pravidla v obchodech a službách,“ uvedla Asociace krajů České republiky.

Požadavky hejtmanů na Vládu České republiky:

Hejtmani dnes vyzvali vldu k vyhlen nouzovho stavu na dalch 14 dn. Zrove daj, aby se 1. bezna zaaly dt...

Zveejnil(a) Asociace kraj esk republiky dne Nedle 14. nora 2021

Související obsah

Jestli bude nouzový stav platit hned od pondělí ale hejtmani neoznámili. Podrobnosti by měla na tiskové konferenci v neděli v 16:30 představit vláda. Pokud vyhlásí nouzový stav bez schválení poslanců, podle ústavního právníka Aleše Gerlocha ho ale může Sněmovna ihned zrušit. "Vyhlásit ho vláda asi může, z ústavního hlediska je to ovšem dost problematické. A musí to ihned sdělit Poslanecké sněmovně a ta to může zrušit," popsal Gerloch.

K dohodě hejtmanů s vládou se vyjádřil Martin Půta:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Diplomatický bojkot zimní olympiády v Pekingu podpoří i Kanada

Kanada se připojí ke Spojeným státům, Velké Británii a Austrálii v diplomatickém bojkotu zimních olympijských her v Pekingu, řekl ve středu kanadský premiér Justin Trudeau. Oznámení přišlo poté, co Bílý dům spolu s australskou a britskou vládou potvrdily diplomatický bojkot zimních her v únoru na protest proti porušování lidských práv v Číně. Čína slíbila, že bude reagovat "pevnými protiopatření".

Krátká zpráva

Piráti a STAN podali ústavní stížnost kvůli přepočtu hlasů z voleb

Koalice Pirátů a Starostů podala stížnost k Ústavnímu soudu kvůli přepočtu hlasů v říjnových sněmovních volbách. Nejvyšší správní soud jejich stížnost zamítl. Pokud by uspěli, mohli by mít o jednoho poslance víc. Státní volební komise podle koalice špatně přepočítala hlasy v takzvaném druhém skrutiniu. Podle šéfa STAN Víta Rakušana je nepochopitelné, že druhé ANO, které ztratilo na vítěze voleb 40.000 hlasů, získalo o jeden mandát víc než vítěz voleb.

Píše se na Deník.cz