Domácí

Vláda vyhlásila nový nouzový stav. Platit začne už od pondělí

Vláda v neděli schválila opětovné vyhlášení nouzového stavu na základě žádosti hejtmanů. Platit začne již od pondělí 15. února po dobu 14 dní. Pro podnikatele a živnostníky se tak nic nemění. Restaurace, skiareály, obchody a další provozy budou fungovat ve stejném režimu jako doposud.

Po třídenní debatě s vládou se hejtmani všech krajů dohodli, že požádají o vyhlášení nového nouzového stavu v délce 14 dní. Na mimořádném nedělním jednání vláda tuto žádost vyslyšela.

"Mám dobrou zprávu. Vláda vyhlásila od pondělí stav nouze na základě jiné skutkové podstaty, než platí současný nouzový stav končící o půlnoci," uvedl na tiskové konferenci premiér Andrej Babiš (ANO). "Jiná skutková postava spočívá v tom, že stav nebezpečí by na území krajů nebyl dostačující," doplnila ho ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Podívejte se na vyjádření Andreje Babiše k dalšímu nouzovému stavu:

"Podle našich právníků je to úplně jiná situace," zdůraznil Babiš. "My tu máme 14 regionálních "vlád", které si uvědomily, že nechtějí ten hazard podstupovat a že jim nestačí ten nástroj, který v rukách mají," dodala Schillerová.

Už nyní je ale podle premiéra jasné, že 14 dní stačit nebude a za dva týdny tak bude vláda žádat Poslaneckou sněmovnu o další prodloužení.

Ministryně Schillerová o prodloužení nouzového stavu:

"Ukončení nouzového stavu by znamenalo rozvolnit a to si nemůžeme dovolit," vysvětlil rozhodnutí vlády premiér. "V tuto chvíli se pro podnikatele nic nemění. Pro maloobchody, služby, hotely, restaurace, skiareály vše zůstává tak, jak je. Až na drobné výjimky. Týká se to například ubytování. Tuto možnost mohou využít osoby za účelem zdravotní péče," řekl vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).

Vicepremiér Havlíček k režimu, který Česko čeká od pondělí:

"Mění se režim úřadů, které budou bez jakéhokoliv omezení úředních hodin. V režimu škol jsme upravili to, že se budou moci uskutečnit komisionální zkoušky. Drobně jsme upravili možnost realizovat volby či zasedání orgánů právnických osob. V rámci volného pohybu se umožňuje cestovat za tímto účelem," uvedl Havlíček.

Ústavní právníci ale varují, že když vláda obejde Poslaneckou sněmovnu, mohou poslanci nouzový stav zrušit.  "Vyhlásit ho vláda asi může, z ústavního hlediska je to ovšem dost problematické. A musí to ihned sdělit Poslanecké sněmovně a ta to může zrušit," popsal ústavní právník Aleš Gerloch.

Související obsah

Předseda senátu Miloš Vystrčil v neděli zaslal vládě dopis, kde uvádí, že nouzový stav bez podpory dolní komory parlamentu vyhlásit nelze. K obsahu dopisu se vyjádřil právník Ondřej Dostál. "Pan předseda Senátu Miloš Vystrčil potvrzuje roli Senátu jako strážce ústavnosti a dělby moci. Dopis premiérovi a členům vlády: Nouzový stav nelze proti vůli PSP vyhlásit ani na popud hejtmanů," uvedl Dostál.

"Samozřejmě se zodpovídáme Sněmovně, ta ale musí pochopit, že je to nutné. Doufám, že teď se na tom všichni shodneme," uvedl Babiš.

Podívejte se na celou tiskovou konferenci:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz