Zahraničí

V Guineji vypukla epidemie eboly! Zemřeli už nejméně tři lidé

V Guineji vypukla epidemie eboly! Zemřeli už nejméně tři lidé
Zdroj: Profimedia

Krvácivá horečka ebola se po pěti letech znovu objevila v západoafrickém státě Guinea. Nákaze tam už podlehli nejméně tři lidé. Tamní vláda proto v reakci na tuto situaci vyhlásila začátek epidemie.

Je to poprvé za posledních pět let, co úřady v západní Africe evidují ebolu od epidemie z let 2013 až 2016. "Ve městě Gouéké onemocněla koncem ledna roku 2021 zdravotní sestra. Ta následně zemřela a byla pohřbena 1. února,“ informoval šéf národní zdravotní agentury Sakoba Keita.


Poté se příznaky eboly jako je průjem, zvracení nebo krvácení objevily u dalších sedmi lidí, kteří se obřadu zúčastnili. "Tři z nich zemřeli, další čtyři lidé byli hospitalizováni ve městě Nzérékoré,“ uvádí AP News.

Související obsah


"Mohu potvrdit, že se jedná o ebolu. Dokazují to výsledky,“ informoval tamní ministr zdravotnictví Remy Lamah. Ebola se potvrdila také ve východní části Demokratické republiky Kongo, kde na začátku února zemřela žena.


Světová zdravotnická organizace (WHO) má z každé nové epidemie eboly velký strach. Jeden z představitelů už informoval, že organizace je připravena zasáhnout. "Rychle nasadíme potřebné prostředky, abychom podpořili Guineu, která má s ebolou ohromnou zkušenost,“ oznámil na schůzi představitelů zdravotnických úřadů Alfred George Ki-Zerbo.

Související obsah


Na ebolu umírá v průměru až polovina nakažených, navíc má nemoc velmi těžký průběh. Nemocné trápí vysoké horečky, bolesti svalů, zvracení, průjmy nebo dokonce selhávání jater i ledvin. Navíc se nemoc šíří přímým kontaktem s krví nebo jinými tělesnými tekutinami.


Nejhorší byla dosud epidemie eboly, která začala v prosinci roku 2013 právě v Guineji. Virus se následně odtud rozšířil do sousední Libérie a Sierry Leone. Nakonec se ebola dostala také do Španělska nebo Spojených států amerických.

Podezření na ebolu měla také Češka po návratu z exotické země. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch má koronavirus

Šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) má koronavirus. "Z pátku na sobotu mi nebylo dobře, proto jsem si došel preventivně na PCR test. Ten bohužel ukázal, že jsem pozitivní. Nastupuji tak do 14denní izolace. Díky očkování mám mírný průběh a budu pracovat z domova," napsal na twitteru.

Píše se na Deník.cz