Koronavirus

Dlouhodobé příznaky covidu-19 jsou podobné následkům eboly, tvrdí vědci

Dlouhodobé příznaky covidu-19 jsou podobné následkům eboly, tvrdí vědci
Zdroj: Getty Images

Dlouhodobé příznaky, které trápí pacienty nakažené koronavirem, vědci přirovnávají k následkům po ebole nebo horečce chikungunye. Snaží se proto objevit co nejvíce podobností, aby našli nejúčinnější způsob léčby pro infikované covidem-19.

Stejně jako lidé, kteří prodělali ebolu nebo horečku chikungunya, také pacienti s koronavirem bojují často s dlouhodobými příznaky nemoci. Právě ty jim ztěžují práci a fungování v každodenním životě.

"Zhruba tři čtvrtiny lidí po ebole trápí projevy nemoci ještě rok poté, někdy i déle. Mezi problémy patří bolest kloubů a svalů, bolest hlavy podobající se migréně, únava nebo zhoršující se zrak,“ píše The Guardian.

Související obsah

Také v případě horečky chikungunya jsou problémy dlouhodobější. Lidi trápí především bolest svalů a únava, tyto následky u třetiny pacientů přetrvávají celé roky. "Je to stejné jako u koronaviru. Jedná se o lidi, jejichž životy už nejsou jako dřív. Hovoří o bolesti kloubů, únavě nebo kognitivních problémech,“ řekl profesor imunologie Danny Altmann.

Přestože jde podle profesora o různé viry i infekce, způsobují však stejné problémy. Vědci proto usilují o to, aby dané problematice porozuměli a mohli tak brzo a co nejúčinněji pomoci lidem, kteří se nakazili koronavirem.

Situace s koronavirem se rapidně zhoršuje v českých věznicích. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz