Zahraničí

Před lety jaderná havárie po tsunami, teď Fukušimu poničily silné otřesy

Nejméně 150 zraněných si vyžádalo silné zemětřesení, které zasáhlo severovýchodní část Japonska. Téměř milion domácností se ocitl bez elektřiny a vody. Největší škody živel napáchal ve Fukušimě, kterou před 10 lety zasáhla vlna tsunami a vážně poškodila tamní jadernou elektrárnu.

Zemětřesení o síle 7,3 stupně udeřilo na pobřeží japonské prefektury Fukušima, přerušilo dopravu a dodávku elektřiny a vody. Desítky lidí utrpěly zranění. Oběti na životech zatím úřady nehlásí.

"Je vážně zraněno 12 lidí, 141 osob utrpělo lehká zranění. To je aktuální informace z pondělního rána. Pokud jde o budovy, došlo nejčastěji k poškození střech a oken," popsal mluvčí japonské vlády Katsunobu Katō.

Otřesy byly cítit v hlavním městě Tokiu i dalších částech Japonska. Zasáhly oblast, kterou v roce 2011 poničila tsunami po mimořádně silném zemětřesení. Epicentrum bylo u pobřeží japonské prefektury Fukušima v hloubce 60 kilometrů.

Související obsah

Zemětřesení v Japonsku jsou častá, jedná se o jednu ze seismicky nejaktivnějších oblastí na světě.

"V Japonsku žiju skoro 10 let a už jsem zažila spoustu zemětřesení. Žádné ale nebylo tak silné jako tohle. Myslím, že to bylo nejsilnější zemětřesení za poslední desetiletí," popsala Deng Yanyang, jedna z obyvatelek země vycházejícího slunce.

Související obsah

Podle odborníků z tokijské univerzity mohou mít sobotní otřesy spojitost se zemětřesením z roku 2011. Vlna tsunami tehdy poničila mimo jiné i jadernou elektrárnu Fukušima 1, kde došlo k úniku radiace. Šlo o druhou nejvážnější jadernou katastrofu po Černobylu v historii.

Zatím nejsou žádné zprávy o tom, že by v jaderných zařízeních došlo k nějakým vážným škodám, i tak ale probíhají rozsáhlé bezpečnostní kontroly. Japonské úřady zatím před tsunami nevarovaly.

Ema Březinová, kvo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz