Zahraničí

Banka omylem poslala miliardy. Na vrácení nemá nárok, rozhodl soud

Banka omylem poslala miliardy. Na vrácení nemá nárok, rozhodl soud
Zdroj: Profimedia

Americký soud rozhodl, že věřitelé kosmetické firmy Revlon nemusejí vracet bance Citibank přibližně půl miliardy dolarů (asi 11 miliard korun). Finanční instituce odeslala obří sumu omylem, podle rozhodnutí soudu přesto nemá na vrácení peněz nárok. Proti verdiktu se hodlá odvolat.

Citibank, která pro Revlon zprostředkovává úvěry, měla loni v plánu věřitelům kosmetické společnosti zaslat asi osm milionů dolarů (přibližně 170 milionů korun) úroků. Jenže z banky omylem odešel přibližně stonásobek této sumy.

Citibank podle CNN v srpnu podala žalobu, v níž se vrácení peněz domáhala. Ale dosud se jí nevrátilo asi 500 milionů dolarů, které přistály na účtech deseti investičních společností.

Jak portál připomíná, zákon běžně trestá ty, kteří utrácejí a nevracejí peníze, které se jim na účtu objeví omylem. V digitálním věku se takové chyby stávají a obnos lze vrátit v podstatě okamžitě.

Jenže zákony státu New York uvádějí výjimku z tohoto pravidla. Ve zkratce se v ní uvádí, že pokud má příjemce na peníze nárok a neví, že mu byly poukázány omylem, může si je nechat. Věřitelé Revlonu se totiž hájí, že si mysleli, že jim Citibank posílá splátky úvěru. Převedené obnosy totiž prý přesně souhlasily.

Související obsah

Soud nyní rozhodl, že příjemci peněz měli právo se domnívat, že platby byly provedeny úmyslně. Bance samotné trvalo skoro 24 hodin, než si uvědomila kolosální rozměr svého přešlapu.

"Věřit tomu, že Citibank, jedna z nejsofistikovanějších finančních institucí na světě, udělala chybu, která se nikdy nestala a navíc ve výši skoro miliardy dolarů, by bylo na hranici iracionality," uvádí se ve zdůvodnění soudu.

"S rozhodnutím zásadně nesouhlasíme a hodláme se odvolat. Věříme, že máme nárok na tyto zdroje a budeme nadále usilovat o jejich úplné navrácení," reagovala v prohlášení přímo samotná banka.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz