Domácí

POZOR! On-line vyděrači mají nový trik, jak z lidí tahat peníze

POZOR! On-line vyděrači mají nový trik, jak z lidí tahat peníze
Zdroj: Getty Images

Mnoho lidí tráví v současné době více času u počítače. Toho jsou si vědomi také on-line vyděrači, kteří přišli s novým trikem, jak z lidí vytáhnout peníze. Tvrdí, že získali přístup ke kameře a mají intimní snímky člověka, kterého se snaží podvést. Výměnou za nahrávky požadují obvykle výkupné v bitcoinech.

Společnost Avast, která se zabývá oblastí digitálního zabezpečení a ochrany soukromí, jen v lednu zablokovala více než půl milionu pokusů o takzvaný sextortion útok. Jedná se o e-maily s tvrzením, že se podařilo útočníkům nabourat do kamery a nahrát oběť v intimních chvílích. I v Česku se objevily tisíce případů.

"Sextortion podvody jsou nebezpečné a mohou mít dokonce tragické následky, které v minulosti vedly i k sebevraždě postižených uživatelů. Během probíhající pandemie se šance kyberzločinců zvýšili, protože lidé tráví více času před obrazovkou svého počítače například s videokonferenční aplikací Zoom," uvedl malwarový analytik Avastu Marek Beňo.

Podle expertů je nejlepší takovou zprávu ignorovat, jedná se o trik, jak vytáhnout z lidí peníze.

Nejvýraznější vlna útok se opírá o popularitu aplikace Zoom. Vyděrači tvrdí, že díky chybě zabezpečení aplikace získali přístup ke kameře. Avast ale nenalezl v Zoomu žádné skutečné chyby zabezpečení.

Podvodníci v e-mailech často zmiňují "přístup k citlivým informacím", "hrozné poškození pověsti" či "nahrávku sexuálního aktu", obvykle požadují platbu v bitcoinech.

Související obsah

Druhý nejrozšířenější způsob sextorion vydírání zmiňuje, že se útočníkům podařilo nainstalovat do počítače oběti trojského koně. Ten následně zaznamenal všechny aktivity pomocí mikrofonu a kamery. Útočníci také obvykle požadují výkupné v kryptoměnách a také přikládají falešný časovač s termínem výkupného.

"Stejně jako v případě útoků zneužívajících popularitu Zoomu, jsou i tyto hrozby falešné. Neexistují žádní nezjistitelní trojští koně, nic se nezaznamenává a útočníci nemají vaše data. Časovač v e-mailu je další technikou sociálního inženýrství, která má za cíl zvýšit tlak na to, aby oběť zaplatila výkupné," pokračuje Beňo.

Příklad sextortion vydírání:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz