Domácí

POZOR! On-line vyděrači mají nový trik, jak z lidí tahat peníze

POZOR! On-line vyděrači mají nový trik, jak z lidí tahat peníze
Zdroj: Getty Images

Mnoho lidí tráví v současné době více času u počítače. Toho jsou si vědomi také on-line vyděrači, kteří přišli s novým trikem, jak z lidí vytáhnout peníze. Tvrdí, že získali přístup ke kameře a mají intimní snímky člověka, kterého se snaží podvést. Výměnou za nahrávky požadují obvykle výkupné v bitcoinech.

Společnost Avast, která se zabývá oblastí digitálního zabezpečení a ochrany soukromí, jen v lednu zablokovala více než půl milionu pokusů o takzvaný sextortion útok. Jedná se o e-maily s tvrzením, že se podařilo útočníkům nabourat do kamery a nahrát oběť v intimních chvílích. I v Česku se objevily tisíce případů.

"Sextortion podvody jsou nebezpečné a mohou mít dokonce tragické následky, které v minulosti vedly i k sebevraždě postižených uživatelů. Během probíhající pandemie se šance kyberzločinců zvýšili, protože lidé tráví více času před obrazovkou svého počítače například s videokonferenční aplikací Zoom," uvedl malwarový analytik Avastu Marek Beňo.

Podle expertů je nejlepší takovou zprávu ignorovat, jedná se o trik, jak vytáhnout z lidí peníze.

Nejvýraznější vlna útok se opírá o popularitu aplikace Zoom. Vyděrači tvrdí, že díky chybě zabezpečení aplikace získali přístup ke kameře. Avast ale nenalezl v Zoomu žádné skutečné chyby zabezpečení.

Podvodníci v e-mailech často zmiňují "přístup k citlivým informacím", "hrozné poškození pověsti" či "nahrávku sexuálního aktu", obvykle požadují platbu v bitcoinech.

Související obsah

Druhý nejrozšířenější způsob sextorion vydírání zmiňuje, že se útočníkům podařilo nainstalovat do počítače oběti trojského koně. Ten následně zaznamenal všechny aktivity pomocí mikrofonu a kamery. Útočníci také obvykle požadují výkupné v kryptoměnách a také přikládají falešný časovač s termínem výkupného.

"Stejně jako v případě útoků zneužívajících popularitu Zoomu, jsou i tyto hrozby falešné. Neexistují žádní nezjistitelní trojští koně, nic se nezaznamenává a útočníci nemají vaše data. Časovač v e-mailu je další technikou sociálního inženýrství, která má za cíl zvýšit tlak na to, aby oběť zaplatila výkupné," pokračuje Beňo.

Příklad sextortion vydírání:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz