Domácí

Doly na Karvinsku ukončí těžbu. O práci přijde více než 1700 lidí

V OKD příští týden skončí těžba v dolech Darkov a ČSA. Jen v únoru z černouhelné společnosti odejde 1770 zaměstnanců. OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. Loni se tam vytěžilo nejméně černého uhlí za posledních 55 let.

V úterý vyvezou havíři symbolický poslední vozík z dolu Darkov a v sobotu z dolu ČSA. V provozu zůstanou už jen doly ČSM-Sever a ČSM-Jih, kde by měla těžba skončit příští rok. Někteří zaměstnanci budou v dolech pokračovat na útlumu těžby, což vyjde do roku 2035 zhruba na 15,6 miliardy korun.

OKD doly postupně zavírá, protože se jejich provoz nevyplatí. V minulosti se firma se zaměstnanci, kteří v dolech těžili řadu let, loučila ve velkém stylu. Za přítomnosti kapely a pamětníků. Letos to nebude možné.

"Vzhledem k epidemiologické situaci v Česku a všem přijatým opatřením se bude poslední vozík konat pouze ve velmi malém okruhu lidí, kteří jsou úzce spjati s OKD," řekla mluvčí OKD Naďa Chattová.

Související obsah

Posledním dolem, kde se ukončovala těžba, byl důl Lázy na Karvinsku, a to v listopadu 2019. Havíři tam pracovní poměr ukončili většinou dohodou, která jim zajistila vyšší odstupné, a to až jedenáctinásobek průměrného měsíčního výdělku.

Stejný scénář se opakuje i letos. Zaměstnanci mají přímo na šachtách speciální kanceláře Úřadu práce, které jim pomáhají najít si nové zaměstnání. O jejich služby má zájem více než stovka firem v regionu.

kvo, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz