Domácí

Nemocnice jsou přeplněné, systém přerozdělování pacientů kolabuje

Přerozdělování nemocných v Česku začíná být problém. Některé nemocnice už jsou plné a prakticky nemají kam pacienty s covidem převážet. Hospitalizovaných ve vážném stavu je nejvíc od začátku pandemie. O pomoc ze zahraničí česká vláda na rozdíl od Slovenska zatím nepožádala.

Dosud bylo nejvíc pacientů v těžkém stavu v Česku 3. listopadu. Statistiky ministerstva zdravotnictví ten den evidovaly 1200 obsazených lůžek. Ve středu jich už bylo 1227. Prakticky všechny nemocnice už mají problém s umístěním nových pacientů a podle šéfů některých špitálů systém jejich přerozdělování prakticky zkolaboval.

"Naše covidová kapacita je téměř zaplněná a co se týká covidových lůžek, je zaplněná stoprocentně. Situace je velmi vážná," přiznal ředitel nemocnice ve Slaném Štěpán Votoček.

Související obsah

"Situace v nemocnici není veselá, je kritická. V Nemocnici Sokolov bylo ve čtvrtek ráno hospitalizováno 74 pacientů, ráno tedy byla dvě volná lůžka na intenzivní péči. V Nemocnici Ostrov to bylo 39 pacientů s covidem, a tam už nebyla volná lůžka k dispozici," popsala mluvčí sokolovské nemocnice Markéta Singerová.

Plzeňský kraj nemá žádná volná lůžka na ARO a JIP pro covidové pacienty, na Karlovarsku je jedno a ve středních Čechách pět. Kritická situace je už i v Praze, kde počet volných lůžek na covidových jednotkách intenzivní péče klesl pod pět procent. Navíc chybí i personál.

Související obsah

Vláda zatím nepožádala o pomoc v zahraničí. S hejtmany už se ale na podmínkách dohodla. "Probíhají jednání i s německou stranou. Je to pomoc, která je pro některé kraje vnímána citlivě, ale v kontextu celé země je spíše symbolická," řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

"Po přímé komunikaci s premiérem jsme se domluvili na tom, že v momentě, kdy Karlovarský kraj bude mít potřebu transferu dalších pacientů, pan premiér aktivuje spolupráci s Německem. Zároveň ministerstvo zdravotnictví připravuje metodiku. Zhruba v řádech týdne až deseti dnů se můžeme dostat nad hranici kapacity nemocnic," vyjádřil se karlovarský hejtman Petr Kulhánek (STAN).

Související obsah

"Pokud budou kapacity v Česku naplněny, budeme samozřejmě ihned intenzivně jednat tak, abychom pacienty případně převezli do polských nemocnic," plánuje hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS).

Podle ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka (ČSSD) pomoc sousední státy nabízejí. Rozhodující slovo má však ministerstvo zdravotnictví a vláda.

kvo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz