Koronavirus

Situace je kritická! Plzeňský kraj už nemá pro covidové pacienty lůžka

Situace je kritická! Plzeňský kraj už nemá pro covidové pacienty lůžka
Zdroj: TV Nova

Vývoj pandemie v České republice je v posledních dnech kritický. Nejvážnější je situace na západě Čech. Například Plzeňský kraj už nemá pro covidové pacienty ani jedno volné lůžko. Hejtmanka kraje nicméně vyvrátila informaci, že by mělo dojít k uzávěře nejpostiženějších okresů. Velice vážná je situace i v Karlovarském kraji.

Plzeňský kraj je ve vážné situaci. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) řekl, že se v týdnu již dokonce uvažovalo o uzavření jednoho okresu v kraji. Nejhůře je na tom momentálně okres Tachov.


"Nemocnice v našem kraji už nemají kapacitu přijímat další covid pozitivní nemocné. Všichni noví pacienti jsou převáženi do jiných nemocnic v republice, primárně do nemocnice Motol. V této souvislosti omezují další běžnou péči. Zdravotnictví v našem kraji už nedokáže všem nemocným poskytnout adekvátní péči," uvedla hejtmanka Ilona Mauritzová (ODS). Podíl britské mutace je podle ní v kraji u nově pozitivních pacientů téměř 80 procent.

Kraj kvůli vážné situaci svolal mimořádné jednání krizového štábu, který celou situaci řešil. Mauritzová po jednání oznámila, že je kraj stále soběstačný. Podařilo se přidat další lůžka v řadě nemocnic, situace se ale nelepší a lůžka se rychle plní. Podle hejtmanky ale ještě není situace taková, aby se uzavíraly nějaké okresy.

Mauritzová apelovala na občany, kteří žijí v Plzeňském kraji, aby důsledně dodržovali pravidlo tří R (ruce, roušky, rozestupy) a další opaření, která je mohou ochránit. Zároveň se v Plzeňském kraji začnou dezinfikovat některá veřejně přístupná místa, jako jsou například zastávky autobusů. Dalším opatřením pak bude testování ve firmách, které bude zajišťovat speciální mobilní tým.

Související obsah

Komplikace jsou v poslední době také na hranicích, hejtmanka vysvětlila, že velkým problémem je transit řidičů přes Česko. Zahraniční řidiči totiž do země vjíždí podle hejtmanky bez testů, aby ale mohli pokračovat do Německa, musí se nechat v kraji otestovat. Mauritzová požádala vládu o pomoc, podle ní totiž není v silách kraje zajistit veškeré testování i personál.

Volná lůžka v Plzeňském kraji

Zdroj: MZ ČR


Plzeňský kraj je na hranici možností, nemůže tak již pomáhat sousednímu Karlovarskému kraji, který patří dlouhodobě mezi nejvíce postižené. Kraji zbývají pro covid pozitivní na JIP už jen tři lůžka.

Karlovarský kraj přitom již dlouhodobě žádá, aby vláda povolila převoz pacientů do Německa. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu řekl, že o aktivaci převozu pacientů s covidem-19 do Německa má žádat krajská koordinátorka intenzivní péče. Ta to ale podle Babiše neudělala. 

Související obsah

Hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN) se proti jeho slovům ohradil. "Nerozumím, z jakého důvodu pan premiér zmiňuje krajskou koordinátorku pro intenzivní péči a to, že měla požádat o aktivaci spolupráce na převozech pacientů do SRN, když vedení Karlovarského kraje a já osobně od začátku ledna žádáme nejen premiéra Andreje Babiše, ale i ministra zdravotnictví Jana Blatného o to, aby nám tato spolupráce s našimi bavorskými protějšky a příhraničními nemocnicemi byla ze strany státu umožněna," uvedl Kulhánek.

O situaci ve středu mluvil ministr Blatný na tiskové konferenci. Podívejte se:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz