Domácí

Uhynulí mořští orli se objevili i na Příbramsku. Policisté hledají traviče

Uhynulí mořští orli se objevili i na Příbramsku. Policisté hledají traviče
Zdroj: Ochrana fauny ČR

Ochránci přírody a především ornitologové jsou zoufalí. Po Klatovsku se uhynulí orli objevili také poblíž Sedlice u Rožmitálu pod Třemšínem. Majestátní dravec byl podle pracovníků záchranné stanice Ochrana fauny ČR otráven. O den později v okolí našli dalších 15 uhynulých zvířat. Na případu pracují kriminalisté.

Uhynulá, s velkou pravděpodobností otrávená, zvířata našli poblíž obce na Příbramsku na území Chráněné krajinné oblasti Brdy. Celkem jich bylo 16, kromě orla mořského šlo o krkavce, káně, jestřáby, straku a lišku. Odborníci se domnívají, že byli otráveni nervovým jedem karbofuranem. Jasno budou mít až po pitvě.

"Upozorňujeme obyvatele i návštěvníky CHKO Brdy a oblasti Rožmitálska, aby se v případě nálezu uhynulých zvířat ve volné krajině mršin nedotýkali a nahlásili to neprodleně policii. Zejména jde o dravce, krkavcovité či kuny a lišky," varuje záchranná stanice Ochrana fauny ČR na svém facebooku.

Vzhledem k vkendovmu nlezu mrtvch orl moskch pipomnme, jak postupovat, pokud v prod najdete dravce (s...

Zveejnil(a) esk spolenost ornitologick dne Pondl 8. nora 2021

Návštěvníky Brd stanice také upozorňuje na to, aby své mazlíčky nenechávali volně pobíhat. V případě, že pes nebo jiné zvíře sežere, byť jen část otrávené mršiny, hrozí, že se otráví taky. Orel mořský, kterého v sobotu našli na Příbramsku, je v Česku kriticky ohroženým druhem.

Související obsah

"Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání čtyř trestných činů, konkrétně z týrání zvířat, pytláctví, neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Za uvedené činy stanovuje trestní zákoník až pětiletý trest ve vězení," uvedla policejní mluvčí Monika Schindlová.

Začátkem února objevili pracovníci záchranné stanice na Klatovsku čtyři otrávené mořské orly. Podle ornitologů uhynuli v nervové křeči, jen kousek od hnojiště uprostřed pastviny pro skot. Podle Karla Makoně z plzeňské záchranné stanice vedou stopy do míst, kde se na Plzeňsku skladují zbytky z jateční výroby.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz