Domácí

Česko zažilo nezvykle teplou sobotu, na několika stanicích padaly rekordy

Česko zažilo nezvykle teplou sobotu, na několika stanicích padaly rekordy

Část Česka si užívala nezvykle vysoké teploty, na některých stanicích ČHMÚ padaly teplotní rekordy. Na stanici Plzeň-Mikulka bylo téměř 15 stupňů. Na druhé straně republiky přitom stále vládla zima, někde dokonce teploty stouply jen lehce nad bod mrazu.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v sobotu zesiloval příliv teplého vzduchu od jihu až jihozápadu.

Příliv se odehrával především ve vyšších vrstvách atmosféry, na jihu a západě Čech ale došlo při slunečném počasí k promíchání s přízemní vrstvou. Díky tomu teploty stoupaly vysoko nad nulu. Většinou bylo kolem 10 až 14 °C.

"Při teplé advekci, která pokračuje i v těchto chvílích, byla nejvyšší teplota naměřena na stanici Plzeň Mikulka 14,9 °C, překvapivě s ohledem k období roku až v podvečerních hodinách (16:20!). Na stanici Hojsova Stráž a v Příbrami byl dokonce překročen rekord pro dnešní den," informoval v sobotu večer Josef Hanzlík z ČHMÚ.

Související obsah

Na Moravě ale byla celý den převážně zima. Kvůli mlhám, nízké oblačnosti a bezvětří teploty nestoupaly tak vysoko jako na západě Čech, odpoledne se pohybovaly lehce nad bodem mrazu, na stanici Luká to bylo jen 0,2 °C, na stanici Holešov 0,3 °C.

V příštím týdnu bude příliv teplého vzduchu vrcholit, ČHMÚ předpokládá, že se budou opět objevovat velké teplotní rozdíly v různých částech republiky. Teploty by mohly stoupat i nad 17 °C.

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz