Zahraničí

Texasany po mrazech zahřálo počasí, ale rozpálily je i účty za elektřinu

Texasany po mrazech zahřálo počasí, ale rozpálily je i účty za elektřinu
Zdroj: Profimedia

Nevídaná zima na jihu Spojených států si vybírá další daň. Sotva se oteplilo, lidem teče voda, která se však ještě mnohde musí převařovat, a funguje proud, začaly Texasanům chodit statisícové účty za elektřinu.

Bez proudu, většinou hlavního zdroje tepla, byly během týdenního nebývalého záchvěvu arktické zimy milióny domácností. Ti, kterým elektřina alespoň chvílemi fungovala, se však nyní nestačí divit. Chodí jim stotisícové účty, informují místní média.

Není výjimkou faktura na 5 000 dolarů (přes 100 tisíc korun) za pět dní. Lidé fotografie účtů zveřejňují na sociálních sítích a stěžují si na úřadech.

Texaské energetické firmy přitom situaci hrubě nezvládly a generální prokurátor nařídil vyšetřování příčin.

Související obsah

V zemi je ohledně elektřiny velmi specifická situace. Není napojená na jinou soustavu, takže nemohla v době krize dostat proud z dálkového vedení z okolních států. Cena není regulovaná a na trhu operují desítky soukromých firem.

Některé z nich nabízejí elektřinu sice za výhodnou velkoobchodní cenu, ale bez pevně dané sazby. Částka tak záleží na poptávce po elektřině, která v uplynulých dnech byla samozřejmě enormní. A s ohledem na to astronomicky vzrostla její cena. Tyto firmy mají stovky tisíc zákazníků.

Například jeden z takových dodavatelů před příchodem zimní bouře zákazníkům dokonce doporučoval, aby raději přešli ke konkurenci, jinak se nedoplatí, ale v tak krátkém čase nešla změna dodavatele stihnout.

Související obsah

Situací se zabývá vedení státu v čele s guvernérem Gregem Abbottem s tím, že obyvatele nemůže likvidovat účet za elektřinu, ke všemu v době, kdy mnoho lidí má vlivem kalamity poškozené domy a potřebuje peníze na opravu. Energetické firmy s pohyblivými velkoobchodními cenami tak mají od neděle zákaz rozesílat účty za elektřinu a než se vše vyjasní, nesmí odpojovat zákazníky z důvodu neplacení účtu.

Se zaplacením do očí bijících částek by pak měl pomoci stát a očekávaná podpora od federální vlády, kterou schválil prezident Joe Biden. Pravdou však zůstává, že si uvedený způsob dodávek elektřiny vybrali lidé dobrovolně a pokud se neděje nic mimořádného, vyjde je to o dost levněji než odběratele s pevnou sazbou.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Tramvaj se v pražských Dejvicích srazila s osobním autem

Pražské záchranné složky zasahují u dopravní nehody tramvaje s osobním autem v ulici Jugoslávských partyzánů. Srazily se před 11. hodinou. "Mělo by se jednat o tramvaj č. 8. Podle aktuálních informací je na místě jeden zraněný muž," uvedla pro TN.cz mluvčí pražských policistů Eva Kropáčová. Je muž 41 let, uvedla mluvčí záchranářů Jana Poštová. Pravděpodobně jde o řidiče osobního auta. Hasiči už na twitteru uvedli, že muž byl zaklíněný a povedlo se jim ho vyprostit.

Píše se na Deník.cz