Zahraničí

Extrémní zima na jihu USA má dvacet obětí, bez elektřiny jsou miliony lidí

Zimní bouře, která na jih Spojených států přinesla nevídaně chladné počasí, má jen za úterý 20 obětí. Nejhorší situace je v Texasu, kde v mrazech zůstaly bez elektřiny dva až tři milióny lidí.

Chladné počasí s teplotami hluboko pod bodem mrazu, jaké jih USA nepamatuje, pokračuje už pátým dnem. Jen za úterý zemřelo v důsledku počasí 20 lidí, uvedla agentura AP.

Tři lidé zahynuli, když se na pořeží Severní Karolíny prohnalo tornádo. Čtyři zemřeli při požáru domu v texaském Houstonu poté, co roztopili krb, aby se při výpadku elektřiny zahřáli. Další oběti mají na svědomí dopravní nehody a otrava oxidem uhelnatým, vznikajícím při nedokonalém spalování.

V Texasu zkolabovala elektrická síť. Přetížilo ji vytápění domů, které nejsou na takovou zimu stavěné. Bez proudu je už přes dva dny odhadem dva až tři milióny domácností a firem. Na úterní noc přitom meteorologové předpovídali pokračování špatného počasí a mrznoucí déšť.

Související obsah

Lidé se zahřívají, kde mohou. V Houstonu zřídili „zahřívací“ centrum, kam se okamžitě nahrnulo 500 lidí. Takových center vzniklo víc, jenže většinou zase zavřela. Přestala jim jít elektřina. Mnozí lidé hledají útočiště v těch obchodech a obchodních centrech, které ještě o energie nepřišly. Dostávají zde teplé nápoje, jídlo a mohou si dobít mobilní telefony či notebooky.

“Je to horší, než hurikán,“ komentoval situaci jeden z těch, kteří našli azyl v nákupním centru Gallery Furniture v Hostonu.

V Texasu je vyhlášen výjimečný stav a federální úřady sem dodají 60 generátorů na výrobu elektřiny, v první řadě do nemocnic a pečovatelských domů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Berlusconi nebude kandidovat na italského prezidenta

Kontroverzní politik a bývalý italský premiér Silvio Berlusconi (85) se rozhodl, že nebude kandidovat v italských prezidentských volbách. Měl podporu koalice pravicových stran, ale ta mu nezaručovala úspěch. K tajné volbě se v pondělí sejde přes tisíc poslanců a regionálních delegátů. Za favorita je považován současný premiér Mario Draghi.

Krátká zpráva

Rusko podle Britů plánuje dosadit do čela Ukrajiny “svého“ politika

Britské ministerstvo zahraničí zveřejnilo informaci, že ruský prezident Vladimír Putin plánuje spiknutí s cílem dosadit do čela Ukrajiny “svého“ tedy prokremelského politika. Velmi neobvyklé je, že uvedlo i jeho jméno. Má jím být Jevgenij Murajev, majitel médií a někdejší poslanec ukrajinského parlamentu, který se již dříve vyslovil pro ruskou anexi Krymu.

Píše se na Deník.cz