Zahraničí

Letecké společnosti uzemňují Boeing 777. Na vině je nehoda v Denveru

Společnost Boeing opět řeší problémy svých letadel. Letecké společnosti ve Spojených státech i Japonsku uzemnily stroje typu 777. Jižní Korea o takovém kroku uvažuje. Důvodem je nehoda v Denveru, kdy letadlu ve vzduchu začal hořet motor a jeho kusy padaly do obydlených oblastí.

Krátce po startu z letiště v Denveru Boeingu 777 vybuchl motor. Z letadla se začalo kouřit a klesalo k zemi. Asi 241 lidí na palubě prožilo chvíle hrůzy. "Ozvala se hrozná rána. Nejdříve jsem si myslela, že to byla bomba,“ popsala cestující Simona Delucia.


"Cítili jsme, jak rychle klesáme. Letadlo se klepalo a my věděli, že se stalo něco vážného,“ doplnila Delucia.

Související obsah


V ohrožení byli i lidé na zemi. Z motoru začaly do zalidněného denverského předměstí odpadávat součástky. Obrovský kus dopadl přímo před dveře rodinného domu. Na vině je podle expertů motor Pratt and Whitney 4000. Americké aerolinky stroje s tímto typem motoru uzemnily stejně jako japonské úřady. Informace o příčinách nehody si vyžádala i Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).


"Na základě prvních informací jsme dospěli k závěru, že by se měla zkrátit doba kontroly lopatek turbíny u tohoto jediného typu motoru používaného jen v letadlech Boeing 777. To znamená, že některá letadla budou vyřazena z provozu,“ řekl správce Federální úřadu pro letectví (FAA) Steve Dickson.


Boeing má za sebou perný víkend. Z letícího stroje padaly součástky také v Belgii. Nákladní letoun typu 747 musel kvůli požáru motoru nouzově přistát. Byl na cestě z Nizozemska do New Yorku. Kusy padající z oblohy zranily dva lidi.

Související obsah


Incidenty se staly krátce poté, co se na oblohu vrátily Boeingy 737 MAX. Ty byly uzemněny v roce 2019 po dvou tragických nehodách v Indonésii a Etiopii, při kterých zemřelo téměř 350 lidí. Na vině byl chybný systém. Stroje už ale znovu mohou létat v Evropě, Spojených státech, Kanadě nebo Brazílii.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz