Domácí

Stav v nemocnicích je kritický, lůžka jsou téměř vyčerpaná, říká Černý

Situace kolem covidu se v Česku stále nelepší, zdravotníci tak čelí obrovskému náporu. Podle náměstka ministra zdravotnictví Vladimíra Černého se kapacity nemocnic blíží absolutnímu vyčerpání. Očekává se přitom další nárůst hospitalizovaných pacientů s covidem-19. Lůžek JIP je aktuálně k dispozici zhruba 160. Ministerstvo zdravotnictví zvažuje, že o pomoc požádá sousední státy.

Počet hospitalizovaných pacientů stále narůstá. "Není to o tom, jestli bude další nárůst, ale o kolik," uvedl náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý. Hrozí podle něj, že kapacity budou brzy vyčerpané. "Česká republika ještě v takové situaci nikdy nebyla," konstatoval. 

"Kapacita lůžek intenzivní péče se blíží absolutnímu vyčerpání. Je to dáno mimo jiné nedostatkem kvalifikovaného personálu v nemocnicích," dodal. Volných lůžek na jednotkách intenzivní péče je pro covidové pacienty po celé republice v současné chvíli zhruba 160. Standardních lůžek s kyslíkem pro nakažené je k dispozici kolem 700. Zdravotnický systém jako celek se podle něj blíží svým limitům. K vyčerpání by mohlo dojít už za zhruba dva až tři týdny. Česko prý zvažuje, že požádá o pomoc i zahraničí.

Související obsah

Virus se navíc chová jinak než na podzim. Mezi hospitalizovanými je více mladších ročníků, na intezivní péči leží i pacienti z věkové kategorie čtyřicátníků.

"To, co je nejdůležitější, je komunikace mezi nemocnicí, která je kapacitně v nouzi, a nemocnicí, která nabízí svou lůžkovou kapacitu," doplnil ho Petr Kolouch z Národního dispečinku lůžkové péče. "Realizovali jsme 400 transportů. Dominuje Karlovarský kraj, odkud bylo odvezeno nejvíce pacientů. Hlavní město Praha a Ústecký kraj nabídly nejvíce svých kapacit," informoval.

V nemocnicích Karlovarského kraje leží nejvyšší počet covid pacientů od začátku pandemie. A například nemocnice v Sokolově už nemá žádné místo pro nově nakažené. Zdravotníci z nemocnic v Karlovarském kraji jsou zcela závislí na převozu pacientů do jiných zdravotnických zařízení.

Související obsah

Sokolovská nemocnice musí dnes zajistit transport několika nemocných do covidového centra v Mariánských Lázních. Jedině tak může získat nějaká volná místa, ať už na JIPU nebo na ARU. Karlovarská nemocnice hlásí jen tři volná místa na JIPU a na ARU, stejně je na tom chebská nemocnice. Zdravotníkům, kterých je málo a navíc už jsou vyčerpaní, začali pomáhat členové červeného kříže. Dál trvá pomoc vojáků a hasičů. Ti začínají suplovat práci zdravotních sester.

"Hasiči jsou u nás dokonce tak dlouho, že v podstatě se zapracovali natolik, že řadu věcí mohou vykonávat v rámci své kvalifikace samostatně. To je pro nás obrovský přínos," řekl mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Vladislav Podracký.

Počet nakažených zdravotníků klesl z devíti tisíc (stav okolo Vánoc) na zhruba 2700. "Je to nejkrásnější ukázka toho, co očkování udělá s populací," řekl ředitel ÚZIS Ladislav Dušek.

Podívejte se na záznam tiskové konference:

Už v neděli ministr Jan Blatný (za ANO) v debatě na CNN Prima News uvedl, že kapacity v nemocnicích ještě zbývají, ale jsou minimální.

Pokud se však nemocnice dostanou do situace, kdy už nebudou moci zajistit jinou péči než intenzivní, bude bude vláda muset "udělat naprosto zásadní změnu, která by musela být velmi drakonická," řekl Blatný.

V nemocnicích na Karlovarsku mají nejvíce covidových pacientů od začátku pandemie. Podívejte se na reportáž TV Nova:

K pondělnímu ránu bylo s covidem-19 hospitalizováno 6 049 pacientů. V těžkém stavu a/nebo s vysoce intenzivní péčí bylo 1 263 z nich. K úterním 6:20 hodinám bylo v nemocnicích volných 15 % ARO+JIP lůžek pro dospělé pacienty. Standardních lůžek s kyslíkem zbývá k využití 24 %.

Související obsah

 

Všechny kraje čelí náporu, některé ale mají méně kapacit než jiné. Například v Praze je ARO+JIP lůžek volných už pouze 6 % a lůžek s kyslíkem 14 %. Špatná situace panuje v Karlovarském kraji, kde zbývá 7 % ARO+JIP lůžek a pouze 9 % lůžek s kyslíkem.

V Plzeňském kraji je stav výrazně lepší, i když kapacit také není mnoho. Aktuálně je tam k dispozici 16 % ARO+JIP lůžek a těch s kyslíkem 31 %. Podobně je na tom Ústecký kraj s 13 % a 36 %.

Související obsah

 

Pokud by kvůli situaci v nemocnicích vláda drasticky zpřísňovala opatření, není zatím jasné, jakým směrem by se vydala. Vzhledem k rozsahu aktuálních nařízení už ale mnoho prostoru k manévrování nemá. O víkendu bývalý poradce premiéra Roman Prymula hovořil o nutnosti tzv. tvrdého lockdownu, v rámci kterého by se kontakty a pohyb omezily na minimum.

Po lockdownu volají i odbory, oznámil na twitteru předseda odborových svazů Josef Středula. V období Velikonoc by podle něj měla být práce přerušená klidně po dobu celého týdne.

Od čtvrtka čeká Česko mírné zpřísnění, kdy bude povinné na místech s větší hustotou lidí nosit respirátory či nanoroušky. Výjimku mají děti. V pondělí to oznámila vláda na tiskové konferenci.

Podívejte se na její záznam:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz