Koronavirus

Soud zrušil pravidelné testování zaměstnanců v domovech pro seniory

Soud zrušil pravidelné testování zaměstnanců v domovech pro seniory
Zdroj: TV Nova

Městský soud v Praze zrušil v úterý nařízení ministerstva zdravotnictví, podle kterého museli poskytovatelé zdravotních služeb nechávat pravidelně testovat své zaměstnance, a to k 10. březnu. Vyhověl tak žádosti jedné z pracovnic.

Z rozsudku vyplývá, že ministerstvo zdravotnictví podle soudu dostatečně neodůvodnilo, proč se mají testy provádět každých pět dnů. Svůj verdikt soud vyvěsil na úřední desce pražského městského soudu.


"Soud má za to, že i přes výjimečnou situaci je třeba mimořádná opatření dostatečným způsobem transparentně odůvodnit,“ stojí v rozsudku. Navíc je potřeba uvést také konkrétní podklady a úvahy, které vedly k rozhodnutí.

Související obsah


Zrušené opatření ministerstva zdravotnictví se týká všech poskytovatelů zdravotních služeb nabízejících dlouhodobou lůžkovou péči, domácí péči, domovů pro lidi se zdravotním postižením, domovů pro seniory a poskytovatelů pečovatelské služby, uvádí portál Česká justice.


Soud vyhověl jedné ze zaměstnankyň pracující v sociálních službách, která opatření napadla. Stěžovala si a žádala jeho zrušení. Orgán však v rozsudku také uvedl, že si je vědom nedobré epidemiologické situace v Česku a respektuje oprávnění ministerstva zdravotnictví podnikat kroky pro šíření viru.


Nařízení soud zrušil k 10. březnu. Resort má tak ještě dostatek času vše upravit a zdůvodnit. Celé znění rozsudku naleznete zde. 

"Ministerstvo zdravotnictví se nejprve seznámí se závěry rozhodnutí. Zároveň je nutné zmínit, že primárním argumentem soudu bylo nedostatečné zdůvodnění, nikoliv, že by samotné opatření bylo nutně špatně," řekla TN.cz mluvčí resortu Barbora Peterová.

Související obsah


Testování klientů i zaměstnanců v domovech pro seniory nebo v léčebnách mělo začít 4. listopadu loňského roku. Testy se poté měly opakovat každých pět dnů. Jednotlivá zařízení však materiál nedostala včas, ministerstvo proto původní nařízení zrušilo. Následně vydalo nové, to platí od 21. listopadu 2020.
Kontroly klientů sociálních zařízení skončily na začátku prosince, u zaměstnanců však stále pokračovaly i nadále.

Ministerstvo zdravotnictví loni v dubnu plánovalo plošné testování zaměstnanců v domovech pro seniory. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz