Domácí

Platy zdravotníků v ČR jsou žalostné. Na více si přijde i řidič autobusu

Platy zdravotníků v ČR jsou žalostné. Na více si přijde i řidič autobusu
Zdroj: Getty Images

Lékaři a zdravotníci v Česku nasazují každý den své životy a bojují v první linii proti koronaviru, který se šíří po celém světě. Přesto jim za jejich práci nabízí nemocnice daleko menší platové ohodnocení, než na jaké si přijdou například řidiči autobusu. Jedná se dokonce o rozdíl až 10 tisíc korun.

Naprosté vyčerpání, únava a stres. Právě s tím se už řadu měsíců potýká většina zdravotníků, která v první linii válčí s koronavirem. Mnohým nemocnicím navíc personál chybí. To je případ také jedné českolipské nemocnice, která hledá lékaře nebo lékařku na anesteziologicko-resuscitační oddělení (ARO).


Úřad práce proto vyvěsil na svých stránkách inzerát na tuto pozici. Zájemcům nemocnice nabízí platové ohodnocení 24 100 korun hrubého za pracovní úvazek, musí však mít minimálně vysokoškolské vzdělání. Mzdové podmínky se ale mají ještě dohodnout při osobním setkání.


Na inzerát však upozornila čtenářka TN.cz, které přijde částka naprosto směšná. Srovnává ho totiž s jiným inzerátem Úřadu práce, ve kterém hledá liberecká ČSAD do České Lípy řidiče nebo řidičku autobusu. Podnik nabízí za pracovní úvazek v tomto případě 35 tisíc hrubého a požaduje minimálně základní vzdělání.


Podle odborníků jsou platy zdravotníků v Česku dlouhodobým problémem a jedním z důvodů, proč se řada z nich rozhodne odejít pracovat do zahraničí. "Faktem je, že některé kvalifikované pozice jsou v Česku neadekvátně ohodnocené. Z toho úhlu pohledu je daleko snazší si po střední škole udělat řidičský průkaz a jít pracovat, než studovat následně vysokou školu a nastoupit pak do práce za nižší mzdu, než jakou má řidič autobusu,“ tvrdí ekonom Štěpán Křeček.


Ohodnocení zdravotníků je podle Křečka také důvod, proč se nyní Česko potýká s akutním nedostatkem těchto pracovníků. "Mnohdy jsou ty platy v rozporu se zdravým rozumem. Nemůžeme se pak divit, že medik po škole jde raději pracovat do zahraničí, než aby dřel za tyto peníze v Česku,“ doplnil Křeček.

Související obsah


"Situace na trhu práce je naprosto pokřivená a nedokáže odhodnotit pozici, která je přínosnější pro společnost. Především v tuto chvíli. Může za to také stát, protože ve státní sféře jsou tabulkové platy. Naproti tomu soukromá sféra je více flexibilnější,“ uzavřel ekonom Lukáš Kovanda.

Nemocnice v Česku řeší, jak se budou starat o nakažené pacienty. Více se dozvíte v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz