Naše Česko

Anketa Evropský strom roku jde do finále! Česká jabloň má i svou píseň

Hlasování o Evropský strom roku končí už tuto neděli a česká Jabloň u Lidmanů už má i písničku na podporu. Vznikla také iniciativa Pečeme pro jabloň, která vyzývá Čechy, aby podpořili náš český strom v anketě tím, že upečou jablečný štrúdl.

Česká vítězka ankety Strom roku 2020 jabloň u Lidmanů z Machovské Lhoty se snaží prorazit i v Evropě. Hlasování o Evropský strom roku finišuje v neděli, a tak v Česku vznikají různé akce na podporu jabloně.

Spolek MAS Stolové hory, který do soutěže jabloň přihlásil, přináší jedno video za druhým, ve kterém lidi vyzývá, aby hlasovali. Jedno z těchto videí je i písnička složená na počest právě této české jabloně. "Na podzim plody rodí, co do štrúdlu se hodí," tak zní část textu o českém Stromu roku, celou píseň si můžete poslechnout na konci článku.

Související obsah

Také vznikla iniciativa Pečeme pro jabloň, která má za cíl přinést jabloni více hlasů, ale také si v této nelehké době udělat radost něčím sladkým a domácím. "Přijde mi to jako skvělá příležitost, jak v této době propojit lidi z různých koutů republiky tím, že upečou štrúdl na podporu jabloně," říká Mirka Soldánová z MAS Stolové hory.

"Oprašme kuchařky, zavzpomínejme na chuť babiččina štrúdlu a podělme se o výtvor třeba se sousedy nebo zdravotníky," vyzývá Soldánová. Své upečené výtvory můžete sdílet na sociálních sítích pod #pecemeprojablon. Dorazily desítky fotek štrúdlů, například z Tišnova, Liberce nebo i z malé vesničky Chodovská Huť, která je vzdálená přibližně 340 kilometrů od Machovské jabloně.

Související obsah

"Chceme vytvořit mapu republiky a alespoň virtuálně propojit díky symbolu jablka všechny nadšence, kteří se do pečení zapojí," dodává Pavel Rejchrt z MAS Stolové hory. K venkovu ovocné stromy neodmyslitelně patří a iniciativa Pečeme pro jabloň má za cíl je podpořit nejen Strom roku, ale také všechny ovocné stromy v Česku.

Iniciativa se snaží upozornit na jedinečnost některých odrůd ovocných stromů a vyzývá lidi, aby je více sázeli. Například Jabloň u Lidmanů je Blenheimská reneta. To je velmi stará odrůda, která se v moderních sadech už běžně nenachází. 

Související obsah


 

Jabloň měla v neděli 23 tisíc hlasů. A na strom s nejvíce hlasy jí chybělo přibližně 40 tisíc hlasů. To se ale může ještě změnit. Do konce hlasování zbývá pět dní a v tuto chvíli je hlasování tajné. Hlasovat můžete zde, a to zdarma. Jednoduše vyberete dva stromy, přidáte svůj e-mail a obratem v e-mailu své hlasování potvrdíte. 

Poslechněte si píseň pro jabloň:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Naše Česko

Důležité Události

Krátká zpráva

Bitcoin zažil strmý pád, cena měny klesla o 70 tisíc korun

Cena digitální měny bitcoin zažila v pátek strmý pád. Může za to krok čínské národní banky, která oznámila, že platby ve virtuálních měnách jsou nezákonné. Hodnota bitcoinu klesla o zhruba 70 tisíc korun na 901 478 korun za kus.

Krátká zpráva

Babiš bude mít příští středu návštěvu, přijede za ním maďarský premiér

Předsedu vlády Andreje Babiše (ANO) příští středu navštíví maďarský premiér Viktor Orbán. Babiš Orbána přijme v Kramářově vile, kde spolu projednají hospodářskou a průmyslovou spolupráci, obranu, migraci a dopady pandemie covidu-19. Oba premiéři se pak setkají i s vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO), maďarským ministrem zahraničních věcí a obchodu Péterem Szijjártem a ministrem pro inovace a technologie Lászlem Palkovicsem. Hlavní náplní jejich setkání bude návštěva společnosti AERO Vochody AEROSPACE, která se zaměřuje na konstrukci a výrobu vojenských a civilních letadel.

Krátká zpráva

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc, nakoupilo samopaly bez tendru

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za nákup bez tendru. Zakázka se týkala nákupu pušek a samopalů pro Policii České republiky. "Ve všech třech případech zadavatel postupoval v jednacím řízení bez uveřejnění, tedy bez jakékoliv soutěže, aniž by byly splněny podmínky pro použití tohoto druhu zadávacího řízení. Celkem takto nakoupil 1 873 souprav zbraní," uvedl předseda ÚOHS Petr Mlsna.

Píše se na Deník.cz