Naše Česko

Ptáci ve městech ničí fasády domů! Klovou do nich ohromné díry

Poničený polystyren na fasádě domu a mnohatisícové škody. Takové následky má hnízdění ptáků ve městech. Velké problémy kvůli tomu mají třeba v Olomouci.

Ptáci klovou do domů a ve fasádách dělají obrovské díry. To není scéna z klasického hororu, ale realita českých sídlišť. Problém mají například v Olomouci. Tamní budovu si totiž oblíbily kavky. Několikapodlažní dům má spoustu nechtěných nájemníků.


"Kavka běžně hnízdí v dutinách stromů, v různých zříceninách. Ale poslední dobou je spousta budov opravená, proto začínají hnízdit i v polystyrenové fasádě,“ řekl ornitolog Jiří Šafránek.

Související obsah


Líbí se jim tam proto, že měkký polystyren z fasády domu je pro ptačí zobáky snadným cílem. Rada zní: rozmístit v blízkosti ptačí budky, které by ptáci mohli upřednostnit.


Díry ve fasádě panelového domu v Holešově udělala žluna zelená. Využívat je ale můžou také kavky a rorýsi. Žluna je pták podobný strakapoudovi. Ten dělá na fasádách domů největší škodu. Odhánět by je měly siluety dravých ptáků.


Někteří majitelé domů se škodám po ptačích zobácích snaží předcházet. Používají například budky, které jsou přímou součástí fasády.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

V Praze stahují vakcínu od firmy Johnson & Johnson

Na pražském hlavním nádraží končí možnost nechat se naočkovat jednodávkovou vakcínou Janssen (Johnson & Johnson). Hlavní důvodem je to, že podle odborníků klesá její účinnost už po dvou měsících. Touto vakcínou bylo v Česku naočkováno téměř 400 000 lidí a ministerstvo zdravotnictví všem doporučuje přeočkování jinou vakcínou. V centru se nechávalo bez registrace naočkovat přibližně 600 lidí denně, teď sotva stovka. Od zítřka tak budou na místě aplikovat pouze vakcínu Spikevax (Moderna).

Krátká zpráva

Rohingové žalují Facebook o 150 miliard dolarů

Rohingští uprchlíci zažalovali u kalifornského soudu Facebook o 150 miliard dolarů (přes tři bilióny Kč) za to, že nedokáže zabránit nenávistným projevům, extrémismu a dezinformacím. V jejich důsledku přišly podle žaloby o život statisíce příslušníků této převážně muslimské menšiny v Myanmaru, jejíž diskriminace a vyhánění ze země jsou označovány za genocidu.

Píše se na Deník.cz