Naše Česko

Rekordní sčítání ptáků: Češi jich letos vypozorovali přes půl milionu

Dobrovolníci začátkem ledna pozorovali přes půl milionu ptáků na krmítkách v Česku. Ptačí hodinka tak překonala svůj rekord z loňského roku. Navíc se letos zapojilo téměř 30 tisíc lidí. Pomocí tohoto projektu Česká společnost ornitologická (ČSO) zjišťuje, kteří ptáci u nás v zimě ubývají či přibývají.

Třetího ročníku sčítání ptáků na krmítkách od 8. do 10. ledna se zúčastnilo 27 tisíc lidí z celé republiky, kteří pozorovali 538 tisíc ptáků. Projekt Ptačí hodinka tak poprvé překonal hranici půl milionu spatřených opeřenců.

Česká společnost ornitologická (ČSO) díky pravidelnému každoročnímu pozorování sleduje, jací ptáci ubývají a přibývají. "Je důležité sčítat několik let po sobě. Jen tak totiž zjistíme, jestli se jedná o krátkodobé výkyvy nebo skutečně dochází k dlouhodobým změnám," vysvětluje koordinátorka Ptačí hodinky Alena Skálová.

Související obsah

Ve třetím ročníku pozorování ptáků si sýkora koňadra upevnila pozici na pomyslném trůnu. Statistiky totiž už potřetí s přehledem ovládla. "Žádný jiný pták nelétal na krmítko častěji než právě sýkora koňadra. Zaznamenalo ji 85 % sčitatelů," říká Skálová.

Druhým nejčastěji vyskytovaným ptáčkem byla sýkora modřinka, kterou dobrovolníci spatřili na na 66 % krmítek a po ní byl kos, který navštívil významně víc krmítek než loni. "Kosi v roce 2020 přilétli na 50 procent krmítek, letos jsme je viděli na 57 % krmítek,“ dodává Skálová.

Související obsah

Navíc tento projekt má i skokana roku. Letos je jím čížek lesní, který se vyhoupl z loňského čtyřiadvacátého místa na deváté. "Více čížků pozorovali také účastníci sčítání v Rakousku a Bavorsku, které probíhalo ve stejném termínu jako česká Ptačí hodinka," nastiňuje Skálová. Důvodem podle ČSO je, že velká hejna čížků ze severu zaletují zimovat do střední Evropy v nepravidelných intervalech.


Účastníci projektu museli na místě, kde pozorovali ptáky vydržet hodinu a poctivě zapisovat. "Stejně jako loni viděla polovina účastníků na svém krmítku šest a více druhů ptáků. Nejvíce ptačích druhů během své Ptačí hodinky zaznamenal účastník z Opatovce na Svitavsku. V průměru během jedné hodiny přiletělo téměř 29 opeřenců," říká Skálová.

Související obsah

Na přibližně tři procenta krmítek nepřiletěli během 60 minut ptáci žádní, ale i to je důležitý výsledek. "I taková pozorování jsou velmi cenná – pomáhají nám totiž zjistit, kde ptáci naopak chybí," doplňuje Skálová. Už nyní je vyhlášený termín na sčítání ptáků v roce 2022 a opět se jedná o druhý lednový víkend. Organizátoři doufají, že ptáky bude pozorovat stále více lidí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz