Koronavirus

Začnou kontroly cestování lidí mezi okresy! Zapojí se policisté i vojáci

Dohlížet na to, jak lidé dodržují zákaz pohybu mezi okresy, má od pondělí policie. Na pomoc si už ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) přizval až 5000 vojáků a téměř 500 celníků. Kontroly ale budou především namátkové a jejich cílem prý nemá být vybírání pokut.

Trutnovsko, Chebsko, Sokolovsko. Nedávné uzavření tří okresů bylo vlastně jen tréninkem na to, co se bude dít od pondělka. Do akce půjde 26 tisíc policistů.


"Policie bude vidět. Za účelem posílení nasadíme i 5000 vojáků,“ popsal ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).


Pomoci mají i celníci. Že by ale na každé výpadovce do sousedního okresu stál zátaras a hlídky se samopaly, se prý nestane. Ani to není proveditelné. "Nicméně hlídky budou rozmístěny tak, abychom dosáhli účelu opatření a byly v co nejmenší míře obcházeny,“ informoval policejní prezident Jan Švejdar.

 

Související obsah


Vstupenkou do jiného okresu má být čestné prohlášení o nezbytnosti cesty. Stačí ho napsat rukou, ale jsou k dispozici předepsané vzory. Najít se dají na stránkách ministerstva vnitra, vlády i na webu TN.cz.


Podle ministra vnitra by mohli policisté vozit formuláře i ve svých služebních autech. A rozdávat je místo pokut lidem, kteří při kontrole nic mít nebudou. "Policie potom zkontroluje, zda opravdu ten člověk je na cestě tam, kam na to prohlášení napsal,“ doplnil Hamáček.


Kdo v jiném okresu pracuje, má mít potvrzení od zaměstnavatele. Zdaleka ne každý ho ale do pondělního rána sežene. "Všichni budou muset prostě používat selský rozum,“ uzavřel Hamáček.


Kontroly se mají zaměřit také na vlaky a autobusy. A nejspíš i na demonstrace, které se pravidelně konají třeba v Praze na Václavském náměstí. Jezdí na ně lidé z celé republiky. Opatření se nezpřísňují jen uvnitř Česka. Od soboty je na popud polské vlády více kontrol také na hranicích s Polskem.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz