Zahraničí

Poslední dny chce papež strávit v Římě, na návrat domů nepomýšlí

Poslední dny chce papež strávit v Římě, na návrat domů nepomýšlí
Zdroj: Profimedia

Papež František očekává, že své poslední dny stráví v Římě a do své rodné Argentiny už se nehodlá vrátit. Uvedl to v knize nazvané Zdraví papežů.

V rozhovoru poskytnutém argentinskému novináři a lékaři Nelsonu Castrovi ve Vatikánu v únoru 2019 papež řekl, že myslí na smrt, ale nebojí se jí. Výňatky z knihy byly publikovány v sobotu v argentinském deníku La Nacion.

Na otázku, jak vidí své poslední dny, František, kterému je 84 let, odpověděl: "Budu papežem, ať už aktivním nebo emeritním, a v Římě. Do Argentiny se nevrátím." Přestože byl Vatikán vždy ohledně papežova zdraví zdrženlivý, musel svatý otec František v posledních měsících zrušit některé události kvůli bolestivému problému s ischiasem.

Související obsah

Podle nové knihy je to poprvé, co papež diskutuje o svém zdraví s otevřeností jemu vlastní. Papež, dříve arcibiskup z Buenos Aires, říká, že mu nechybí jeho rodná Argentina, kde se narodil Jako Jorge Mario Bergoglio, syn italských přistěhovalců.
"Ne, nechybí mi to. Žil jsem tam 76 let. Co mě bolí, jsou její problémy" poukázal na hospodářskou krizi otřásající jihoamerickou zemí.

Papež řekl, že hledal pomoc pro úzkost, když musel propašovat lidi ze země, aby jim zachránil život během vojenské diktatury.
"Představte si, jaké to bylo vzít člověka schovaného v autě jen zakrytého dekou a projít třemi vojenskými kontrolními stanovišti... napětí, které to vyvolalo, bylo obrovské."
"Musel jsem se vypořádat se situacemi, se kterýma jsem si nevěděl rady,“ řekl papež.

Na otázku, zda navštívil terapeuta, papež řekl: "Ne, byl to psychiatr. A během těch šesti měsíců mi pomohl najít způsob, jak se vypořádat se strachem té doby." Papež byl očkován proti Covid-19. Kromě svého věku je vůdce 1,3 miliardy katolíků na celém světě považován za vysoce rizikového: v roce 1957, ve věku 21 let prodělal částečné odstranění pravé plíce.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz