Zahraničí

Bývalý francouzský prezident Sarkozy je vinný z korupce, dostal rok natvrdo

Pařížský soud uznal bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho vinným z korupce. Soud mu uložil tříletý trest, přičemž jeden rok dostal nepodmíněně. Exprezident se může proti trestu odvolat.

Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy byl v pondělí shledán soudem v Paříži vinným z korupce a obchodováním s vlivem. Verdikt je vyvrcholením pouze jednoho z několika dlouhodobých právních sporů, které 66letý Sarkozy vede, informuje New York Times.

Sarkozy zastával pozici prezidenta v letech 2007 až 2012 a je teprve druhým prezidentem v moderní historii Francie, který byl před soudem usvědčen. Exprezident se provinil tím, že se snažil nelegálně získat informace od soudce, jenž se zabýval jeho právními spory, za což mu sliboval podporu při kandidatuře na lukrativní post v Monaku.

Související obsah

Pařížský soud uložil Sarkozymu tříletý trest, přičemž jeden rok dostal nepodmíněně. Počítá se však s tím, že se proti rozsudku odvolá, což by jeho nástup do vězení odložilo. Zároveň však může požádat o odpykání si trestu doma s elektronickým náramkem.

Posledním odsouzeným francouzským prezidentem byl Jacques Chirac, kterého soud v roce 2011 usvědčil ze zpronevěry a zneužití veřejných prostředků, když byl ještě starostou Paříže.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Spalovna v pražských Malešicích bude týden mimo provoz

Ve středu zachvátil spalovnu v Malešicích požár, několik dní až týden bude mimo provoz. Shořela jedna z budov rozsáhlého areálu. Do opětovného zprovoznění spalovny se bude pražský odpad vozit na skládky v okolí metropole.

Píše se na Deník.cz