Zahraničí

Bývalý francouzský prezident Sarkozy je vinný z korupce, dostal rok natvrdo

Pařížský soud uznal bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho vinným z korupce. Soud mu uložil tříletý trest, přičemž jeden rok dostal nepodmíněně. Exprezident se může proti trestu odvolat.

Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy byl v pondělí shledán soudem v Paříži vinným z korupce a obchodováním s vlivem. Verdikt je vyvrcholením pouze jednoho z několika dlouhodobých právních sporů, které 66letý Sarkozy vede, informuje New York Times.

Sarkozy zastával pozici prezidenta v letech 2007 až 2012 a je teprve druhým prezidentem v moderní historii Francie, který byl před soudem usvědčen. Exprezident se provinil tím, že se snažil nelegálně získat informace od soudce, jenž se zabýval jeho právními spory, za což mu sliboval podporu při kandidatuře na lukrativní post v Monaku.

Související obsah

Pařížský soud uložil Sarkozymu tříletý trest, přičemž jeden rok dostal nepodmíněně. Počítá se však s tím, že se proti rozsudku odvolá, což by jeho nástup do vězení odložilo. Zároveň však může požádat o odpykání si trestu doma s elektronickým náramkem.

Posledním odsouzeným francouzským prezidentem byl Jacques Chirac, kterého soud v roce 2011 usvědčil ze zpronevěry a zneužití veřejných prostředků, když byl ještě starostou Paříže.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz