Domácí

Lockdown proměnil malé vesnice ve vězení. Ke sportování nemají lidé ani kilometr

Zákaz volného pohybu vnímají lidé na řadě míst jako vězení. Nejhůř jsou na tom obyvatelé těch nejmenších obcí. Například v Závisti na Blanensku, kde žije 140 lidí, se teď mohou procházet a sportovat na ploše ani ne půl kilometru čtverečního. Starosta už žádá o výjimku.

Obyvatelům Závisti opravdu není co závidět. Od půlnoci mohou všichni místní obyvatelé chodit na procházky jen mezi dvěma cedulemi na hranici obce a ty jsou od sebe vzdálené necelých 500 metrů.

"Když vyrazím na procházku, tak to mám maximálně na těch šest minut," stěžuje si Michal Kirchner, který v Závisti bydlí.

Obec má 140 obyvatel. Nejhůř jsou na tom sportovci, kteří si podle nových pravidel nemohou zaběhat v okolním lese, ale pouze v katastru obce. Tedy na ploše necelého půl kilometru čtverečního.

"Je to tady fakt malinkatý. Za cedulí už začíná katastr Milonice a na druhé straně zase Černá hora," vysvětluje další obyvatelka Závisti. Hospoda je zavřená a jinou zábavu tady lidé nemají. Největším dobrodružstvím z celého dne je pro zaměstnané cesta do práce. Ostatní se snaží zabavit doma.

Související obsah

Starosta Závisti teď žádá ministerstvo vnitra, aby obci udělilo stejnou výjimkou, jakou má například Brno a jeho okolí. Lidé by tak mohli chodit i do sousedních vesnic.

Nejmenší obce se teď proměnily ve vězení. Zatímco obyvatel Prahy má na vycházku rozlohu téměř 500 kilometrů čtverečních, ve Strukově na Olomoucku musejí přežít na 500 metrech.

Paradoxní je, že ve Strukově nebo Závisti bojovali s koronavirem úspěšně i bez zákazů. Poslední data promořenosti ukazují, že během tří měsíců z přelomu roku se v těchto obcích nakazilo méně než pět procent obyvatel.

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz