Domácí

Podání daňového přiznání je snažší, začal fungovat online berňák

Snadnější podávání daňových přiznání má přinést takzvaný online berňák. Využít už ho mohou zaměstnanci, podnikatelé, OSVČ, majitelé nemovitostí, ale i firmy. Zkrátka každý, kdo má jakoukoli daňovou povinnost. Ti, kteří se pro něj rozhodnou, budou mít dokonce jednu výhodu.

"V případě, že využije poplatník jakékoliv formy podání daňového přiznání daně z příjmů elektronickým způsobem, tedy třeba i formou online finančního úřadu, získává prodlouženou lhůtu pro podání daňového přiznání," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

V tomto roce tedy až do pondělí 3.května. "Já si myslím, že určitou výhodu to dává především drobným podnikatelům, kteří daňové přiznání podávají třeba kvůli tomu, že mají souběh příjmů ze závislé činnost ze zaměstnání," myslí si daňový poradce.

Související obsah

Do portálu je možné se přihlásit přes občanský průkaz s čipem, mobilní klíč, datovou schránku nebo internetové bankovnictví některých tuzemských peněžních ústavu.

Pokud nic z toho nevlastníte, a přesto chcete odvést daně online, je potřeba získat takzvané digitální ID. To by vám měli vydat na Czech pointu.

Související obsah

"Myslím, že alespoň v tom přehledu o zaplacených daních by to mohlo pomoc. Co mě trochu zklamalo bylo, že ty formuláře pro daňová přiznání fyzických osob jsou pořád stejně zastaralé," uvedl Mikuláš Ferjenčík (Piráti).

Daňové informační schránky využívalo asi 220 tisíc subjektů. Od neděle jich díky novému portálu přibylo dva tisíce. Podle ministryně financí by byl úspěch, kdyby jich bylo dalších 200 tisíc. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz