Domácí

Průměrná mzda v ČR roste. Na evropskou úroveň ale nedosáhneme

Průměrná mzda v ČR roste. Na evropskou úroveň ale nedosáhneme
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Podle posledních průzkumů činila v roce 2020 průměrná mzda v Česku 34 835 korun. Například v sousedním Německu byla ale ve třetím kvartálu průměrná mzda v hrubém 3 978 euro, což je zhruba 103 tisíc korun. Nejvíce si lidé vydělají ve Lucembursku, nejméně v Bulharsku. Celkový průměr Evropské unie činí 64 tisíc korun.

Výše průměrné mzdy se v celé Evropské unii značně liší. Na pomyslné špici se, co se týče výdělku, drží Lucembursko, Dánsko a Švédsko. V těchto státech se průměrná měsíční čistá mzda pohybuje v přepočtu okolo 130 tisíc korun.

Naopak nejhůře jsou na tom státy jako je Bulharsko a Slovensko. V zemi u Černého moře si lidé vydělají v průměru zhruba 19 tisíc korun.

Související obsah

Co se týče našich sousedů, tak nejlépe je na tom Rakousko a  hned v závěsu Německo. V Rakousku si pracující přijdou v průměru zhruba na 115 tisíc hrubého, v Německu na 103 tisíc. V České republice činila v roce 2020 průměrná mzda 34 835 korun, což nás staví před Polsko a Slovensko. V Polsku se průměrná hrubá mzda v roce 2020 vyšplhala v přepočtu na 31 tisíc korun, přičemž na Slovensku si polepšili na 28 tisíc korun hrubého.

Mzdy v České republice meziročně rostou více než v celé Evropské unii. Česko bylo v roce 2019 se mzdami na 43 procentech celkového průměru EU, zatímco v roce 2014 to bylo jen 35 procent.

V celkovém žebříčku se však Česká republika nachází stále v dolní polovině. Podobně je na tom Česko i co se týče výše minimální mzdy, i tam patříme k nejhorším státům z Evropské unie. V Česku dosahuje minimální mzda 15 200 Kč. Jak jsou na tom ostatní státy si můžete přečíst v tomto článku.

Související obsah

Průměrná mzda v Evropské unii tak činí v přepočtu 64 tisíc korun. Je tak o více než 20 korun vyšší, než je průměr České republiky. Finanční nároky na život se však v každé zemi liší. Například Česká republika skončila v roce 2020 v žebříčku kvality života na 24. místě.

Pokud bychom se zaměřili na státy, které leží v Evropě, ale nejsou členy Evropské únie, tak nejvyšší průměrnou mzdu mají ve Švýcarsku. Švýcaři si v průměru vydělají 156 tisíc měsíčně.

Důležité je také zmínit, že ne všechny státy Evropské unie přijaly euro. Mezi země, které si zachovaly vlastní měnu patří Bulharsko, Česká republika, Švédsko, Dánsko, Maďarsko, Polsko, Chorvatsko a Rumunsko.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz