Domácí

Situace je kritická. Hejtman vyhlásil stav hromadného postižení osob

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický vyhlásil stav hromadného postižení osob. Čtyři z pěti krajských nemocnic vyčerpaly své kapacity lůžek intenzivní péče a nejsou schopné už přijímat nové pacienty.

V Pardubickém kraji nyní platí stav hromadného postižení osob. Pro Českou televizi to uvedl hejtman Martin Netolický (ČSSD) a redakci TN.cz to potvrdil mluvčí krajského úřadu Dominik Barták. Jedná se o stav, který odpovídá hromadnému neštěstí, například velké dopravní nehodě s velkým počtem zraněných.

Nemocnice pardubického kraje informovala, že čtyři z pěti krajských nemocnic už vyčerpaly kapacity lůžek intenzivní péče. V tuto chvíli už nejsou schopné přijímat další pacienty. "Znamená to, že pokud bude na nemocnice v rámci Pardubického kraje další požadavek na hospitalizaci pacienta, tak budeme žádat o pomoc okolní kraje," prohlásil Netolický.

Související obsah

Stav hromadného postižení osob obecně znamená, že "se nemůžeme věnovat jednomu konkrétnímu pacientovi, ale musíme co nejdříve vhodným způsobem stanovit priority ošetřování a odsunu u všech postižených," vysvětluje Česká lékařská společnost J.E. Purkyně.

Nemocnice v tomto stavu už nemohou navyšovat kapacity, a pokud ano, nejsou schopné garantovat standardní rozsah a kvalitu poskytované péče. Tohoto bodu zlomu dosáhl Pardubický kraj podle Netolického v úterý okolo 16. hodiny.

Vývoj hospitalizací v Pardubickém kraji

Na začátku února bylo v kraji hospitalizováno s covidem 280 pacientů, nyní počet přesáhl 500. Navyšovat kapacity lůžek už není možné. Podle Netolického by lidé měli začít brát situaci vážně, protože následující týdny budou pro české zdravotnictví kritické.

Na konci února se v Česku objevily první případy jihoafrické varianty. Její šíření může způsobit podle odborníků ještě větší zahlcení nemocnic.

Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz