Zajímavosti

Špatně spíte? Včas odložte chytrý telefon i počítač, radí odborníci

Špatně spíte? Včas odložte chytrý telefon i počítač, radí odborníci
Zdroj: Thinkstockphotos

Podle nejnovější studie má závislost na mobilu markantní dopady na kvalitu spánku. Výzkumu se zúčastnilo více než tisíc studentů King`s College v Londýně.

Studie se zaměřila na používání chytrých telefonů mezi 1043 studenty ve věku od 18 do 30 let londýnské univerzity King's College. Vědci je požádali, aby osobně i online vyplnili dva dotazníky týkající se kvality spánku v souvislosti s používáním chytrých telefonů, píše CNN.

Ukázalo se, že se téměř 40 % studentů označilo jako závislých na chytrých telefonech. Výzkum zároveň ukázal, že studenti, kteří uvedli, že tráví hodně času s mobilem v ruce, tak mají problémy se spánkem. Používání telefonu před spaním totiž silně ovlivňuje biologický rytmus člověka.

Související obsah

"Pravidlem číslo jedna je nepoužívat žádné počítače a mobilní telefony alespoň jednu hodinu před spaním," uvedl doktor Vsevolod Polotsky, který řídí výzkum spánku v oblasti medicíny plic a kritické péče na Univerzitě Johna Hopkinse.

Jakýkoliv světlený zdroj, totiž může potlačovat v těle hladinu melatoninu, který bývá často označován jako "spánkový hormon", jelikož právě v noci, kdy nejtvrději spíme, je jeho hladina nejvyšší.

Závislost na mobilních telefonech je také známá jako nomophobia, tedy strach, že nebudete moci používat svůj mobilní telefon nebo jiné chytré zařízení.

O spánku kolují nejrůznější mýty. Podívejte se na ty nejčastější:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz