Domácí

Povinné testování firmy řeší na poslední chvíli. Dodávky testů váznou

Vláda se v pondělí rozhodovala mezi uzavřením podniků a rychlejším testováním. Nakonec se přiklonila k druhému řešení. Opozice s tím vesměs souhlasí, začít se prý ale mělo dřív. Firmy si zase často stěžují, že jim vláda na pořízení testů a vypracování strategie testování nedala moc času.

"Šíření viru na pracovištích je opravdu jeden z nejčastějších ohnisek šíření nákazy. Takže testování na pracovištích je určitě na místě. My jsme po něm volali už před dvěma měsíci tak, aby vláda opravdu zajistila dostatek testů i umožnila to testování," nechal se slyšet místopředseda ODS Martin Kupka.

"Jde o to, aby zaměstnavatelé měli povinnost zajistit možnost být otestován. Ale nelze nikoho nutit," domnívá se místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová. "Podle názoru SPD nesmí být testování ve firmách povinné, ale musí být na základě dobrovolnosti. A testy by měl hradit stát," tvrdí předseda SPD Tomio Okamura.

Řada firem už zaměstnance testuje. Například firma Audacio v Kyjově. Prý se to ale prodraží i s příspěvkem od státu. Testy stojí okolo 120 korun, stát přispívá polovinu.

Související obsah

"Samozřejmě naše představa by byla, že test bude hrazen plně státem, protože i v zájmu státu samozřejmě je, aby se nákaza nešířila. Dosud jsme ty náklady nesli v plné výši, takže nás už to stálo poměrně velkou sumu," svěřila se ředitelka pro obchod a strategii firmy Audacio Pavla Břečková. 

"Aktuálně řešíme problémy v dodávkách samotestovacích sad. Schválení dodavatelé od ministerstva bohužel nejsou schopni naši poptávku pokrýt a jsme nuceni v tuhle chvíli řešit, zda nakoupit testy od neschválených dodavatelů s rizikem, že nám nebudou proplaceny ani plánované čásky 60 korun za test, anebo vyčkat a riskovat, že nebudeme mít včas dostatek testů," vysvětluje Iveta Klukanová z Moravských kováren.

Některé firmy si také stěžují na to, že se na výsledky PCR testů čeká i několik dní. Když se nakonec ukáže, že je zaměstnanec zdravý, dny, kdy čeká na test a výsledek a nechodí do práce, prý firmám nikdo nenahradí.

Kateřina Sejková, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz