Domácí

Blatný mluvil o postupu očkování, lidé nad 60 let by se mohli registrovat od dubna

Blatný mluvil o postupu očkování, lidé nad 60 let by se mohli registrovat od dubna
Zdroj: TV Nova

Ve středu pokračovalo jednání Poslanecké sněmovny. Poslanci začali nejdříve řešit diskutovaný nízkouhlíkový zákon, který se týká i dostavby jaderné elektrárny v Dukovanech. Ten ale nedořešili. Opozice po dopoledním jednání ve Sněmovně vyzvala vládu, aby mobilizovala všechna zdravotnická zářízení. Stavební zákon získal zcela novou podobu. Před šestou hodinou večerní vystoupil před Sněmovnou ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), který informoval o postupu očkování.

V České republice bylo podle ministra zdravotnictví Jana Blatného vyočkováno 81 procent z došlých vakcín. Ministr poslance informoval také o tom, že lidé nad 60 let by se k očkování mohli registrovat už od dubna. Praktičtí lékaři by mohli očkovat bez registrace, podle Blatného však záleží na kapacitách a dostupnosti vakcíny.

Související obsah

Poslanci na začátku jednání odmítli pevně zařadit bod, v rámci kterého by vláda Sněmovnu informovala o tom, jak chce řešit situaci s hrozícím kolapsem zdravotnictví. Opoziční Anticovid tým proto na následné tiskové konferenci vyzval vládu, aby mobilizovala všechna zdravotnická zařízení, a to včetně lázní, hospiců a dalších.

"My nejsme v situaci, kdy se Titanic potápí. Titanic se potopil a teď je potřeba zachránit co nejvíce lidí. Není jediný námořník, který by neměl a nemohl pomáhat se záchranou," přirovnal poslanec Vlastimil Válek (TOP 09).

Poslanci začali středeční jednání nízkouhlíkovým zákonem, který má stanovit cenu výkupu elektřiny z nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Cena má souviset s financováním dostavby. Do polední přestávky se ho ale vyřešit nepodařilo.

Sněmovna odpoledne řešila také stavební zákon, od něj si vláda slibuje zrychlení celého stavebního řízení. V průběhu jednání však dostal stavební zákon úplně novou podobu. 

Mezi předlohy, které mají poslanci v plánu projednávat, patří i návrh komunistických poslanců, který má stanovit délku dovolené u některých zaměstnanců ze čtyř na pět týdnů. Současná právní úprava podle předkladatelů novely vytváří nerovnost mezi zaměstnanci.

Související obsah

Na programu byl ve Sněmovně také návrh zákona, který řeší dluhy u dětí, či například návrh zákona o České národní bance. Ta má podle novely získat právo stanovovat podmínky pro poskytování hypoték, dosud vydává doporučení. Jednání bylo přerušeno do čtvrteční deváté hodiny ranní.

Sněmovna jednala o nároku na příspěvek pro lidi v karanténě. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz